Strona główna / / Aktualności / Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Nowości

Białe kłamstwa (audiobook CD)

Piotr Borlik
Cena detaliczna: 39,90 zł

Była arabską stewardesą

Marcin Margielewski
Cena detaliczna: 36,00 zł

Złote myśli kobiety. Wiersze zebrane

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Cena detaliczna: 79,90 zł

Zapowiedzi

12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat

Praca zbiorowa
Cena detaliczna: 38,00 zł

Pamięci pamięci

Maria Stiepanowa
Cena detaliczna: 49,99 zł

Amnezja

Federico Axat
Cena detaliczna: 39,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »
30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.


 
Więcej informacji o Festiwalu: http://www.pffamerica.org/


Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa - "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach", "Na marginesie życia" - do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Mimo to dopiero w 2017 roku ukazała się pierwsza biografia barda Czerniakowa ("Grzesiuk. Król życia" Bartosza Janiszewskiego), a w 2018 roku, w porozumieniu z rodziną Grzesiuka, wydano całą trylogię w wersji bez cenzury. Ogromna popularność wznowień zaskoczyła zarówno bliskich pana Stanisława, jak i wydawcę – okazało się, że potężne rzesze ludzi chcą słuchać i czytać Grzesiuka, że nie jest on martwą postacią z księgarskiej półki, ale istotnym elementem ich życia. Człowiekiem zasługującym na społeczną pamięć.
Film dokumentalny mówiący o fenomenie Grzesiuka stał się naturalną wypadkową tych wydarzeń. Twórcom udało się dotrzeć do osób, które go znały oraz tych, dla których stanowi on wieczną inspirację, nie tylko w zakresie artystycznej działalności. To ciepła, pełna humoru, choć niepozbawiona gorzkich momentów opowieść o ludziach, którzy "żyją Grzesiukiem", a dzięki nim Grzesiuk wciąż żyje wśród nas.

Premiera filmu miała miejsce 27 listopada 2018 r. w Kinie Muranów w Warszawie, publiczność dopisała tłumnie i zajęła wszystkie sale. Muranów wyświetlało film przez kolejne 3 miesiące, obecnie odbywają się pojedyncze projekcje na terenie całej Polski.

Reżyseria: Jarosław Wiśniewski
Producent: Prószyński Media Sp. z o.o. 2018 r.
Producent wykonawczy: Magdalena Zaleska
Montaż: Jarosław Wiśniewski
Zdjęcia: Jarosław Wiśniewski
Dźwięk: Michał Kawiak
Muzyka: Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne, Kapiszony


wersja do druku