Strona główna / / Aktualności / Pierwszy szympans urodzony w warszawskim Zoo to TYTUS!

Nowości

Czekolada

Joanne Harris
Cena detaliczna: 39,99 zł

Seksografie. Reportaż uczestniczący o pokusach i pragnieniach

Gabriela Wiener
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zmierzch lubieżnego dziada. Felietony po #MeToo

Paulina Młynarska
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Fundamentalnie. Tak fizyka kwantowa i fizyka cząstek elementarnych wyjaśnia wszystko (oprócz grawitacji)

Tim James
Cena detaliczna: 42,00 zł

Chciałbym nigdy cię nie poznać

Wiktor Krajewski
Cena detaliczna: 36,00 zł

Kaprys milionera

Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Cena detaliczna: 39,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski
  2. Jest krew... Stephen King
  3. Świadoma mama. Praktyczna wiedza i porady Małgorzata Rozenek-Majdan

Fotogaleria

więcej »
06.02.2014

Pierwszy szympans urodzony w warszawskim Zoo to TYTUS!

Na cześć jednego z głównych bohaterów kultowego komiksu „Tytus, Romek i AʼTomek” pierwszy szympans urodzony w warszawskim zoo otrzymał imię TYTUS. Przywilej nadania maluchowi imienia przypadł jego honorowym opiekunom – mistrzowi polskiego komiksu, autorowi wszystkich ksiąg przygód Tytusa, Romka i AʼTomka, Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, znanemu także jako Papcio Chmiel, oraz jego wydawcy – firmie Prószyński Media.Papcio Chmiel z entuzjazmem zareagował na pomysł adopcji szympansa i nadania mu imienia Tytus: – Cieszę się, że ród Tytusów nie zaginie, i mam nadzieję, że na uroczystość „chrztu” zjadą się do zoo wszyscy czytelnicy noszący to wspaniałe, słynne imię cesarzy rzymskich!

To właśnie ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i AʼTomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników, przyniosła Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu największą popularność. Mimo swojego wieku (w ubiegłym roku skończył 90 lat!) mistrz polskiego komiksu nadal jest aktywnym twórcą, a na księgach przygód Tytusa, Romka i AʼTomka – tych starszych i zupełnie nowych – wychowują się już następne pokolenia.

Maciej Makowski, Prezes Zarządu wydawnictwa Prószyński Media, dodaje: – To znakomity pomysł. Narodziny pierwszego w historii stołecznego zoo szympansa to wydarzenie szczególnej rangi, więc maluch zasługiwał na wyjątkowe imię. Jestem przekonany, że nasz wybór spodoba się czytelnikom, którzy, podobnie jak ja, wychowali się na twórczości Papcia Chmiela, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa.

Tytus przyszedł na świat 4 stycznia 2014 roku, pracownicy ZOO nadali mu początkowo imię Frodo. Jego rodzicami są Kimberly i Patrick. Matka troskliwie opiekuje się maluchem, a całą szympansią rodzinkę można już zobaczyć w pawilonie dla małp człekokształtnych w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Z okazji nadania imienia najmłodszemu mieszkańcowi tego pawilonu wkrótce pojawi się w warszawskim zoo nowa tablica informacyjna, a wydawnictwo Prószyński Media będzie wspierało finansowo działalność Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” w zakresie opieki nad małym Tytusem.

Tytus z mamą

wersja do druku