Strona główna / / Aktualności / Pierwszy szympans urodzony w warszawskim Zoo to TYTUS!

Nowości

Tortilla Flat

John Steinbeck
Cena detaliczna: 45,00 zł

Chwała meksykańskim zakonnicom

Barbara Kwinta
Cena detaliczna: 39,99 zł

Jak płynie wódeczka na wsi i w miasteczkach

Krzysztof Daukszewicz
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zapowiedzi

Incydent

Piotr Borlik
Cena detaliczna: 44,99 zł

Gra Endera

Orson Scott Card
Cena detaliczna: 43,00 zł

Nocny obserwator

Jeffery Deaver
Cena detaliczna: 49,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
06.02.2014

Pierwszy szympans urodzony w warszawskim Zoo to TYTUS!

Na cześć jednego z głównych bohaterów kultowego komiksu „Tytus, Romek i AʼTomek” pierwszy szympans urodzony w warszawskim zoo otrzymał imię TYTUS. Przywilej nadania maluchowi imienia przypadł jego honorowym opiekunom – mistrzowi polskiego komiksu, autorowi wszystkich ksiąg przygód Tytusa, Romka i AʼTomka, Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, znanemu także jako Papcio Chmiel, oraz jego wydawcy – firmie Prószyński Media.Papcio Chmiel z entuzjazmem zareagował na pomysł adopcji szympansa i nadania mu imienia Tytus: – Cieszę się, że ród Tytusów nie zaginie, i mam nadzieję, że na uroczystość „chrztu” zjadą się do zoo wszyscy czytelnicy noszący to wspaniałe, słynne imię cesarzy rzymskich!

To właśnie ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i AʼTomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników, przyniosła Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu największą popularność. Mimo swojego wieku (w ubiegłym roku skończył 90 lat!) mistrz polskiego komiksu nadal jest aktywnym twórcą, a na księgach przygód Tytusa, Romka i AʼTomka – tych starszych i zupełnie nowych – wychowują się już następne pokolenia.

Maciej Makowski, Prezes Zarządu wydawnictwa Prószyński Media, dodaje: – To znakomity pomysł. Narodziny pierwszego w historii stołecznego zoo szympansa to wydarzenie szczególnej rangi, więc maluch zasługiwał na wyjątkowe imię. Jestem przekonany, że nasz wybór spodoba się czytelnikom, którzy, podobnie jak ja, wychowali się na twórczości Papcia Chmiela, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa.

Tytus przyszedł na świat 4 stycznia 2014 roku, pracownicy ZOO nadali mu początkowo imię Frodo. Jego rodzicami są Kimberly i Patrick. Matka troskliwie opiekuje się maluchem, a całą szympansią rodzinkę można już zobaczyć w pawilonie dla małp człekokształtnych w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Z okazji nadania imienia najmłodszemu mieszkańcowi tego pawilonu wkrótce pojawi się w warszawskim zoo nowa tablica informacyjna, a wydawnictwo Prószyński Media będzie wspierało finansowo działalność Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” w zakresie opieki nad małym Tytusem.

Tytus z mamą

wersja do druku