Strona główna / Literatura faktu, historia / Parnas w Oborach
Parnas w Oborach

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7255-555-9
Cena detaliczna: 24,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Psychologiczne zacięcie, refleksyjna zaduma, ale i kpiarska nuta, humor - to cechy typowe dla pisarstwa Krystyny Kolińskiej. Znajdziemy je w Parnasie w Oborach , gdzie bohaterami swych powieści uczyniła autorka po raz kolejny pisarzy - tych głośnych, ale i tych nieco zapomnianych. Poznają więc czytelnicy dramatyczne epizody z życia Gustawa Morcinka i wariackie przygody Czajki, czyli Izabeli Stachowicz, "wysłuchają" kapitalnej relacji gosposi Stanisławy Fleszarowej-Muskat i - w jakże innym klimacie utrzymanych - wspomnień towarzyszki życia Ferdynanda Goetla. Poznają też losy dwóch bodaj najbardziej intrygujących kobiet polskiej literatury przedwojennej: Stanisławy Przybyszewskiej i Marii Komornickiej. Z tytułowej opowieści dowiedzą się nieco o kulisach życia w salonach hrabiostwa Potulickich, czyli w Domu Pracy Twórczej pisarzy w Oborach.

Krystyna Kolińska jest autorką wielu fascynujących książek biograficznych - by wspomnieć choćby dwie nagrodzone tytułem Warszawskiej Premiery Miesiąca: Orzeszkowa. Złote ptaki i terroryści i Zegadłowicz. Podwójny żywot Srebrempisanego.
Urodziła się w Częstochowie. W czasie wojny uczestniczy w konspiracji akowskiej, po wojnie - jako studentka filologii polskiej w poznaniu - w życiu kulturalnym (pisze i wykonuje teksty m.in. w Caritas Academica).
Obecnie mieszka w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród literackich, w tym im. K. Małcużyńskiego (ZAiKS) oraz im. Wł. Reymonta (ZRP).

wersja do druku