Strona główna / Literatura faktu, historia / PROWOKACJA. Dyktatorzy, politycy, agenci

Inne książki tego autora

Anatomia zbrodni nieukaranej. Dlaczego nie rozliczyliśmy się z komunistyczną przeszłością?

Piotr Gajdziński
Cena detaliczna: 36,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 49,99 zł

TOPR 2. Nie każdy wróci

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 49,99 zł
PROWOKACJA. Dyktatorzy, politycy, agenci

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7337-138-9
Data wydania: 17.04.2002
Format: 0mm x 0mm
Cena detaliczna: 29,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
W PRL, jak w każdym autorytarnym państwie, prowokacja odgrywała dużą rolę w życiu publicznym, zastępując między innymi mechanizm demokratycznej wymiany elit. Dojście do najwyższych stanowisk znaczyła z reguły seria prowokacji, których kwintesencją były wszystkie powojenne kryzysy. Ale prowokacja to także jeden z podstawowych instrumentów, którym posługiwały się i posługują służby specjalne, o czym na łamach tej książki mówi między innymi generał Gromosław Czempiński, były szef UOP.

Piotr Gajdziński podejmuje w swej książce próbę wyjaśnienia wielu dziwnych wydarzeń z ostatniego dziesięciolecia historii Polski i zbadania, które z nich były zainspirowane przez polskie lub obce służby specjalne. Pisze między innymi o podejrzeniu rzuconym na Mieczysława Wachowskiego, jakoby należał do ZOMO, o domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa, o słynnych „wakacjach ze szpiegiem” Aleksandra Kwaśniewskiego czy o zabójstwie generała Papały. Autor nie ogranicza się jednak tylko do naszego podwórka – w sposób niezwykle żywy i pasjonujący przedstawia prowokacje, jakie stosowali Hitler i Stalin, KGB i CIA, sięga niekiedy także do czasów dawniejszych, ujawniając intrygi wywiadów w czasie I wojny światowej. Prowokację warto więc przeczytać, aby lepiej zrozumieć mechanizmy życia publicznego, ale także dlatego, że opisane w tej książce zjawisko jest naszą codziennością – to wyraz przypisanej każdemu człowiekowi agresji i chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Prowokacja to czwarta – po „Niewinnym mordercy”, „Balcerowiczu na gorąco” oraz „Imperium plotki, czyli amerykańskim śniadaniu dla niemowląt” – książka Piotra Gajdzińskiego. Autor jest absolwentem historii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował i publikował między innymi w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Wprost”, „Życiu” i „Życiu Gospodarczym”. Obecnie pracuje nad kolejną książką, której tematem będą polskie rozliczenia z grzechami niedawnej przeszłości.

Patroni:

wersja do druku