Strona główna / / Aktualności / PAMIĘCI PAMIĘCI z nominacją do Międzynarodowego Bookera 2021

Nowości

Rezydencja

Laura McHugh
Cena detaliczna: 39,99 zł

Spalone mosty

Izabella Frączyk
Cena detaliczna: 39,99 zł

Przeorane miedze

Kasia Bulicz-Kasprzak
Cena detaliczna: 44,00 zł

Zapowiedzi

Za kratami

Artur Górski
Cena detaliczna: 42,00 zł

Mali tułacze

Wojciech Lada
Cena detaliczna: 44,00 zł

Oddech smoka

Praca zbiorowa
Cena detaliczna: 42,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska
30.03.2021

PAMIĘCI PAMIĘCI z nominacją do Międzynarodowego Bookera 2021

Na ogłoszonej 30 marca tzw. długiej liście książek nominowanych do International Booker Prize (Międzynarodowej Nagrody Bookera) znalazło się 13 tytułów, a wśród nich - "Pamięci pamięci" Marii Stiepanowej


 


International Booker Prize to międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2005 r. w Wielkiej Brytanii. Od 2016 r. przyznawana jest co roku jednej książce przetłumaczonej na język angielski. Nagroda w wysokości 50 tys. funtów za zwycięski tytuł, dzielona jest po równo między autora i tłumacza.
Wydana w 2020 roku nakładem Prószyński i S-ka książka "Pamięci pamięci" Marii Stiepanowej jest obecnie jedyną nominowaną publikacją dostępną w języku polskim. Krótką listę finalistów tej prestiżowej nagrody poznamy 22 kwietnia. Ogłoszenie tegorocznego zwycięzcy nastąpi 2 czerwca 2021 roku.

O książce i autorce

"Umarła moja ciocia, siostra taty" – zaczyna Stiepanowa i zdanie to staje się punktem wyjścia do próby napisania historii rodziny. Ale choć autorka szuka śladów własnych prababć, dziadków i rodziców, to nie oni są głównym tematem tej książki. Jest nim mechanizm pamięci.
Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia  może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephe Cornellu czy Osipie Mandelsztamie.

To napisana niezwykle pięknym językiem intymna, a zarazem głęboko poruszająca wielka rozprawa na temat pamięci. Najbliżej jej do eseju, choć sama autorka nazwała ją "romansem" - romansem z pamięcią, z historią własnej rodziny zachowaną w przedmiotach.

W Rosji książka ukazała się w grudniu 2017 roku i prawie natychmiast została okrzyknięta przez krytyków najważniejszą rosyjską książką ostatniego dziesięciolecia. Zdobyła też jedną z najważniejszych rosyjskich nagród literackich.

To jest książka o rzeczach i ludziach, o innych książkach i o fotografiach. Czuły esej, wnikliwa powieść, inwentarz rupieci, wspomnień i przemilczeń, prywatna encyklopedia czyjegoś życia (i historii, i Rosji). To jest książka, która powinna leżeć gdzieś blisko, na ulubionej półce. Książka, do której będziecie wracać. A jeżeli zdecydujecie się ją komuś pożyczyć, to koniecznie zapiszcie komu (może nie oddać).
Marcin Wicha

Maria Stiepanowa (ur. 1972) - rosyjska pisarka i poetka, której utwory przetłumaczono na kilkanaście języków. Po polsku ukazał się tom jej wierszy "Wojna bestii i zwierząt" (przeł. Zbigniew Dmitroca, Wydawnictwo Wolno, 2019).


wersja do druku