Strona główna / Popularnonaukowe / Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów
Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7469-588-6
Tytuł oryginału: Natural Obsessions
Data wydania: 23.10.2007
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 392
Cena detaliczna: 32,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentSeria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Justyna Kubacka, Agnieszka Kloch

Gdzie szukać „leku na raka”? Co w naszych genach decyduje o podatności lub odporności na nowotwory? I jacy są ludzie, którzy prowadzą nad nimi badania? Dziennikarka Natalie Angier ogląda od wewnątrz elitarne środowisko amerykańskich biologów molekularnych, by razem z nimi doświadczać obsesji poszukiwania prawdy, gorączki rywalizacji, radości z rozwiązywania łamigłówek i rozpaczy, kiedy obiecujący trop po raz kolejny okazuje się ślepą uliczką. Opętani nauką to fascynujący obraz badań nad genetyką nowotworów, a zarazem porywająca opowieść o ludziach, którzy poświęcili im całe swoje życie.

Komórka nowotworowa to kwintesencja komórki, która robi dokładnie to, do czego komórki zostały zaprojektowane – dzieli się. A dzięki temu, że wykonuje swoją pracę tak niestrudzenie i ostentacyjnie, możemy ją analizować. Sekcjonując komórkę nowotworową, poznajemy zdrową komórkę – jej strukturę, rytm i estetykę oraz jak to się dzieje, że żyje i podtrzymuje życie.  

Natalie Angier 

Jest autorką licznych artykułów o nauce dla „Time”, „Discover” oraz wielu innych magazynów, takich jak „New York Times”. Teksty publikowane w tym ostatnim periodyku przyniosły jej nagrodę Pulitzera i zostały wydane w książce "The Beauty of the Beastly. New Views on the Nature of Life". Jest także laureatką nagrody Lewisa Thomasa oraz nagrody AAAS przyznawanej dziennikarzom piszącym o nauce. Czytelnikowi polskiemu znana jest z bestsellerowej książki wydanej nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka "Kobieta. Geografia intymna" poświęconej kobiecemu ciału. Mieszka w Takoma Park w Maryland.


wersja do druku