Strona główna / Biografie, wspomnienia / Okno Zbyszka Cybulskiego

Inne książki z tej kategorii

Niewinni w Norymberdze

Seweryna Szmaglewska
Cena detaliczna: 44,00 zł

Dzieciństwo w pasiakach (audiobook MP3)

Bogdan Bartnikowski
Cena detaliczna: 34,90 zł

Zapowiada się piękny dzień

Seweryna Szmaglewska
Cena detaliczna: 42,00 zł
Okno Zbyszka Cybulskiego

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 978-83-7469-852-8
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 520
Cena detaliczna: 36,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka

Okno Zbyszka Cybulskiego to biografia wielogłosowa, pozszywana z urywków wspomnień, listów, wywiadów, artykułów prasowych, dokumentów osobistych i scenariuszy. Bogato cytowane źródła wplecione są w liryczną i głęboko osobistą narrację Jerzego Afanasjewa. Autor, współpracownik i przyjaciel Cybulskiego, podjął się napisania książki wkrótce po tragicznej śmierci aktora. 

Opowieść Afanasjewa przypomina dynamicznie zmontowany film, w którym aktor pierwszoplanowy ukazywany jest wciąż w nowym ujęciu kamery, w innym oświetleniu, w różnych kostiumach, na tle rozmaitych scenografii. Jest to hołd dla talentu i osobowości Cybulskiego, a zarazem – panorama polskich i światowych środowisk teatralnych i filmowych oraz barwny obraz świata połowy XX wieku. 

Cybulski jawi się tu jako artysta wszechstronny i świadomy, żywo angażujący się w problemy swojej epoki. Kolejne rozdziały pokazują, jak stopniowo staje się tej epoki postacią emblematyczną. 

Obecne wydanie jako pierwsze przywraca fragmenty świadectw skreślone ręką cenzora.
 
Posłowie: Andrzej Wajda

Jerzy Afanasjew (1932–1991)

Pisarz, poeta, reżyser, założyciel teatrzyków studenckich „Bim-Bom” i „Co To” oraz „Cyrku Rodziny Afanasjeff”. Był reżyserem w Zespole filmowym KADR, TVP, Zespole Filmowym PLAN i TVP Gdańsk. Członek PEN Clubu, działacz „Solidarności”. Autor około 40 spektakli teatralnych, telewizyjnych i filmów fabularnych, wydał 30 powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci i tomików poetyckich.


wersja do druku