Strona główna / Literatura światowa / Odnaleźć się

Inne książki z tej kategorii

One Last Stop

Casey McQuiston
Cena detaliczna: 42,00 zł

W ustach sól

Charlotte Runcie
Cena detaliczna: 44,00 zł

Wszystkie ścieżki Rose

Donna Freitas
Cena detaliczna: 39,99 zł
Odnaleźć się

Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-8123-368-2
Tytuł oryginału: Finna sig
Data wydania: 12.03.2019
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 216
Cena detaliczna: 36,00 zł Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Inga Sawicka

Jedna z najczęściej omawianych książek szwedzkich w 2017 roku.

Anna jest w szpitalu, wraz z mężem i dopiero co urodzonym synkiem. Atmosfera jest tylko z pozoru sielankowa. Bo Anna nie jest ikoniczną Pramatką, tylko niepewną siebie kobietą, która nie odnajduje się w swojej roli, jej samoocena wynika z tego, jak postrzegają ją mężczyźni. W jej życiu chodzi tylko o to, by być potrzebną, pożądaną i dostrzeganą.

Anna służy swoim dzieciom, mężowi i starszemu kochankowi. Jej praca zawodowa wymieniona jest tylko mimochodem, nie dowiadujemy się niczego o jej przyjaciołach czy innych bliskich osobach. Nie ma odwagi powiedzieć, czego by chciała, zresztą sama tego nie wie. Wie tylko, że chciałaby, aby w jej życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego, "całkiem odmiennego od prania". Ta tęsknota sprawia, że zostawia za sobą dotychczasową uporządkowaną egzystencję (ze sprzątaczką i wymaglowanymi prześcieradłami) dla mniej uładzonego mężczyzny, intelektualisty. Czy w nowym związku będzie w stanie uniknąć dawnych błędów?

Autorka niczego ani nikogo nie ocenia. Można się zastanawiać, czy jej podejście jest feministyczne, czy też przeciwnie, jest to krytyka postmodernistycznego świata z jego pustką i bezdusznością. Ale wobec tego sensacyjnego debiutu powieściowego nie da się przejść obojętnie.

Sensacyjny debiut powieściowy o kobiecie jako niewolnicy białego mężczyzny.
"Expressen"

Powieść o zasklepieniu w tak zwanej normalności. A jednak mnie sprawiła wielką radość. Nie mogę się doczekać następnej książki Agnes Lidbeck.
"Dagens Nyheter"

Błyskotliwa i niesamowita jednocześnie.  
Anneli Dufva, Sveriges Radio

Beznamiętność narracji powieściowego debiutu Agnes Lidbeck robi wręcz piorunujące wrażenie.    
"Aftonbladet"
 
Sucha, rzeczowa opowieść o mechanizmach rządzących związkiem miłosnym jest w tej powieści przeplatana refrenem z tęsknych wypadów na peryferie erotyki.
"Femina" 

Powieść głęboko smutna i zmysłowa, uniwersalna i oryginalna jednocześnie.
"M-magasin"

Debiutancka powieść o samotności w związku, który jest istnym torem przeszkód, jednocześnie powieść o niskiej samoocenie kobiety i jej poczuciu wyobcowania w roli matki, żony, a w końcu kochanki.  
Clemens Poellinger, SvD

Agnes Lidbeck, urodzona 1981. Studiowała literaturoznawstwo i historię na uniwersytecie w Lundzie, gdzie również działała w redakcji studenckiego kwartalnika literackim "Ordkonst".  Była rzeczniczką prasową Nagrody Literackiej imienia Astrid Lindgren. Od 2010 roku związana ze Svenska Institutet (Szwedzki Instytut Kultury). Mieszka w Sztokholmie, jest mamą trójki dzieci.

Patroni:

krytycznym_okiem.jpg

wersja do druku