Strona główna / Literatura faktu, historia / Obława

Inne książki tego autora

Kryptonim "Liryka". Bezpieka wobec literatów

Joanna Siedlecka
Cena detaliczna: 42,00 zł

Mahatma Witkac

Joanna Siedlecka
Cena detaliczna: 36,00 zł

Jaśnie Panicz

Joanna Siedlecka
Cena detaliczna: 36,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Wilcze dzieci

Wioletta Sawicka
Cena detaliczna: 42,00 zł

Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów

Andrzej Bieńkowski
Cena detaliczna: 65,00 zł

Za kratami (audiobook MP3)

Artur Górski
Cena detaliczna: 37,90 zł
Obława

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7337-943-6
Data wydania: 31.03.2005
Format: 167mm x 240mm
Liczba stron: 392
Cena detaliczna: 49,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
„Obława” Joanny Siedleckiej została uhonorowana wyróżnieniem podczas uroczystości wręczania Nagrody im. Józefa Mackiewicza w 2006 roku.

W Polsce komunizm trwał krócej, a represje nigdy nie były tak silne i na taką skalę jak ZSRR. Ale i u nas - i to nie tylko w latach stalinowskich - próbowano „reedukować” pisarzy „psychuszką” (Bąk, Grzędziński) oraz więzieniem (m.in. Braun, Kornacki, Wańkowicz, Szpotański), gdzie trafiali również pod pretekstem spraw obyczajowych (Iredyński, prawdopodobnie Łoś). Postawiono przed sądem i skazano Jana Nepomucena Millera, ale wyrok zawieszono, podobnie jak przygotowywany proces Grzędzińskiego i Cata-Mackiewicza, który umorzyła jego śmierć. W stanie wojennym do „obozów odosobnienia”, pognano czołówkę opozycyjnej literatury.
„Obława” to zbiór reporterskich opowieści o dramatycznych, potrzaskanych losach pisarzy kilku generacji, którzy drogo zapłacili za sprzeciw wobec komunizmu. Ich losy zostały odtworzone na podstawie relacji, wspomnień oraz niedostępnych do niedawna materiałów policji politycznej, opatrzonych pieczęcią „Tajne, specjalnego znaczenia”, a przejętych przez Instytut Pamięci Narodowej.

wersja do druku