Strona główna / / Aktualności / Nominacja w konkursie Mądra Książka Roku

Nowości

Polityka i kultura

Rafał Grupiński, Łukasz Perzyna
Cena detaliczna: 39,99 zł

Jej portret. Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Jonasz Kofta
Cena detaliczna: 42,00 zł

Dotąd dobrze

Ursula K. Le Guin
Cena detaliczna: 38,00 zł

Zapowiedzi

Przestrzeń kwantowa. Pętlowa grawitacja kwantowa i poszukiwanie struktury przestrzeni, czasu i Wszechświata

Jim Baggott
Cena detaliczna: 49,99 zł

Syn biskupa

Kelly Irvin
Cena detaliczna: 38,00 zł

Złodziejka truskawek

Joanne Harris
Cena detaliczna: 39,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »
17.12.2018

Nominacja w konkursie Mądra Książka Roku

Książka Alexa Bellosa "Alex po drugiej stronie lustra. Jak liczby odzwierciedlają życie, a życie liczby" została nominowana w kategorii "Książki dla dorosłych" w konkursie Mądra Książka Roku 2018!

 
Publikacja ta znalazła uznanie redaktorów i specjalistów skupionych w Fundacji Popularyzacji Nauki im. Euklidesa prowadzącej portal Mądre Książki, którzy wytypowali 15 najlepszych pod względem merytorycznym i wydawniczym książek popularnonaukowych, opublikowanych w 2018 roku. W finale konkursu Jury składające się z naukowców wybierze najlepsze książki, które otrzymają tytuł Mądrej Książki Roku 2018 i zostaną nagrodzone specjalnie zaprojektowanymi na tę okazję statuetkami.

Konkurs jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, zaś patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 25 kwietnia 2019 roku, w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.O książce:

Matematyka jest niczym dowcip. Całkiem poważnie! Każdy dowcip trzeba załapać i podobnie trzeba załapać rozumowanie matematyczne.
I tu, i tu mamy do czynienia z takim samym procesem myślowym. Dowcipy są krótkimi opowieściami składającymi się z wprowadzenia i puenty. Słuchamy ich uważnie, by się na końcu roześmiać.
Rozumowanie matematyczne również jest opowieścią z wprowadzeniem i puentą. Oczywiście jest to opowieść innego rodzaju, w której występują liczby, figury, symbole i formuły. Taką matematyczną narrację zwykle nazywamy dowodem, a puentę – twierdzeniem.
Studiujemy dowód uważnie aż wreszcie dochodzimy do jego konkluzji. Szast prast! Coś podobnego! Neurony szaleją! Przypływ intelektualnej satysfakcji wynagradza nam cały trud i uśmiechamy się.

Ha-ha! w przypadku dowcipu i aha! w przypadku rozumowania matematycznego wyrażają w gruncie rzeczy przeżycie tego samego rodzaju – to właśnie między innymi sprawia, że matematyka tak fascynuje i wciąga.
Podobnie jak najzabawniejsze puenty, najpiękniejsze twierdzenia ukazują coś, czego się nie spodziewaliśmy. Odsłaniają przed nami nową ideę, nową perspektywę. W przypadku dowcipów wybuchamy śmiechem; w przypadku rozumowania matematycznego zapiera nam dech z podziwu. Zafascynowany od dzieciństwa matematyką Alex Bellos w swojej książce również stara się nas zaskakiwać. Pokazuje, że najbardziej zdumiewająca cecha matematyki polega na tym, że była i nadal jest niesamowicie skuteczna jako narzędzie umożliwiające nam poznanie tego, co nas otacza. Nasza cywilizacja zawdzięcza swój rozwój odkryciu prostych figur, jak okręgi i trójkąty, które początkowo wyrażano graficznie, a później w języku równań. Jest najbardziej imponującym i mającym najdłuższą tradycję przedsięwzięciem w ludzkich dziejach.

Alex Bellos jest brytyjskim pisarzem i publicystą. Studiował matematykę w Corpus Christi College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego pierwsza książka, "Alex's Adventures in Numberland" (Przygody Alexa w krainie liczb) zdobyła wiele nagród i nominacji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych.

wersja do druku