Strona główna / Popularnonaukowe / Modne bzdury. O nadużyciach nauki popełnianych przez postmodernistycznych intelektualistów

Inne książki z tej serii

Przewrót kopernikański. Astronomia planetarna w dziejach myśli Zachodu.

Thomas S. Kuhn
Cena detaliczna: 36,00 zł

I człowiek stworzył bogów... Jak powstała religia

Pascal Boyer
Cena detaliczna: 29,90 zł

Średniowieczne podstawy nauki nowożytnej

Edward Grant
Cena detaliczna: 29,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości

Michael Dine
Cena detaliczna: 59,99 zł

Wszechświat. Biografia

Paul Murdin
Cena detaliczna: 49,99 zł

Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Cena detaliczna: 55,00 zł
Modne bzdury. O nadużyciach nauki popełnianych przez postmodernistycznych intelektualistów

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-7337-735-2
Tytuł oryginału: Fashionabe Nonsense: Postmodern Intellectuals' Abuse of Science
Data wydania: 27.05.2004
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 280
Cena detaliczna: 26,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Pejzaże myśli
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Czy topologia matematyczna objaśnia psychikę ludzką? Czy pola semantyczne słów podlegają prawom geometrii nieeuklidesowej? Czy istotnie brak eleganckich rozwiązań w mechanice cieczy jest wynikiem seksizmu, który nakazuje fizykom mężczyznom interesować się wyłącznie mechaniką ciała sztywnego? Czy „postmodernizm” w dziedzinie nauki oznacza całkowite odejście od metod empirycznych i racjonalnych, na rzecz relatywizmu epistemologicznego? Te i inne „modne bzdury”, zawarte w dziełach francuskich intelektualistów, takich jak Jacques Lacan, Julia Kristeva, Luce Irigaray, Bruno Latour, Jean Baudrillard, Gilles Deleuze, Felix Guattari i Paul Virilio, którzy w swych wywodach dotyczących szeroko pojętych nauk społecznych (w tym psychoanalizy i literackiej krytyki feministycznej) nadużywali terminologii i systemu pojęć z zakresu nauk ścisłych (fizyki i matematyki), popełniając liczne błędy i dysponując niewielką znajomością tych dziedzin, szeroko omawiają i krytykują Alan Sokal i Jean Bricmont. Książka Bricmonta i Sokala Modne bzdury jest rozszerzoną i znacznie bardziej bogato udokumentowaną wersją prześmiewczego artykułu Alana Sokala, pod dostojnie brzmiącym tytułem Przekroczyć granice: ku hermeneutyce transformatywnej grawitacji kwantowej, opublikowanego z całą powagą przez znane pismo amerykańskie „Social Text”, poświęcone naukom społecznym. Stanowi jednocześnie odpowiedź na zarzuty przeciwników, jak i solidną postawę dla tych, którzy już dawno podejrzewali, że pod warstwą naukowo brzmiących terminów nadużywanych we współczesnej humanistyce nie kryje się żadna myśl, że „król jest nagi”.

Europa rzeczywiście ma swoje wady i śmiesznostki. Niektóre z nich wykpiwają Alan Sokal i Jean Bricmont w "Modnych bzdurach". To pamflet na współczesną naukę europejską. Autorzy m.in. prześmiewają francuskich humanistów, którzy - nieraz zupełnie bez sensu - posługują się w pracach matematycznymi terminami, by dodać wagi swoim rozprawom.
Piotr Bratkowski, Newsweek

Patroni:

wersja do druku