Strona główna / Humanistyka / Mity Mezopotamii

Inne książki z tej serii

Mity perskie

Vesta Sarkosh Curtis
Cena detaliczna: 20,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Czy Chiny zbawią świat?

Grzegorz W. Kołodko
Cena detaliczna: 36,00 zł

Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm

Grzegorz W. Kołodko, Andrzej K. Koźmiński
Cena detaliczna: 35,00 zł

1000 słów

Jerzy Bralczyk
Cena detaliczna: 54,99 zł
Mity Mezopotamii

Kategoria: Humanistyka
ISBN: 83-7255-138-3
Tytuł oryginału: Mesopotamian Myths. The Legendary Past
Cena detaliczna: 20,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Mity Świata
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Jan Daniel Artymowski
Kolejna po Mitach greckich, Mitach egipskich, Mitach rzymskich i Mitach perskich książka w serii Mity świata.
Mity i legendy starożytnej Mezopotamii należą do najwcześniej ułożonych i zapisanych w dziejach ludzkości. Niektóre zachowały się w języku sumeryjskim, a inne w akadyjskim; najwcześniejsze pochodzą z około 2500 r. p.n.e. To bogate dziedzictwo wspaniałej twórczości literackiej zostało odkryte w XIX wieku, gdy uczonym udało się odczytać tajemnicze znaki pisma klinowego zapisanego na glinianych tabliczkach. Okazało się wówczas, że opis biblijnego potopu miał swój pierwowzór w o wiele starszym podaniu o Gilgameszu.
Współczesny czytelnik może czerpać przyjemność ze śledzenia losów mitycznych bohaterów - wspaniałego Gilgamesza poszukującego tajemnicy wiecznego życia, uwodzicielskiej Isztar obwieszonej klejnotami, złego Anzu, dumnego Marduka, kosmatego Enkidu czy tajemniczego Ut-napisztima.
Na pewno wszystkie mity i legendy Mezopotamii spełniają najważniejszy cel: rozpalają wyobraźnię tych, którzy je czytają. Opowieści są zilustrowane zarówno dziełami artystów starożytnych, jak i współczesnych, zainspirowanych odkryciem tych dawnych motywów i postaci.
Henrietta McCall z wykształcenia jest egiptologiem. Obecnie zajmuje się badaniem literatury Mezopotamii, tłumacząc teksty zapisane pismem klinowym.

wersja do druku