Strona główna / Literatura faktu, historia / Mao. Cesarstwo cierpienia

Inne książki z tej serii

Lenin. Dyktator

Victor Sebestyen
Cena detaliczna: 79,00 zł

Beria. Oprawca bez skazy

Françoise Thom
Cena detaliczna: 99,00 zł

Ceausescu. Piekło na ziemi

Thomas Kunze
Cena detaliczna: 55,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 42,00 zł

Miłość `44 (audiobook MP3)

Agnieszka Cubała
Cena detaliczna: 37,90 zł

Jak zdradzają Polacy

Dariusz Korganowski , Patryk Szulc, Zuzanna Szulc
Cena detaliczna: 37,00 zł
Mao. Cesarstwo cierpienia

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8123-338-5
Tytuł oryginału: Maos rike. En lidelseshistorie.
Data wydania: 20.09.2018
Format: 165mm x 240mm
Liczba stron: 608
Cena detaliczna: 79,90 zł Seria: Oblicza zła
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Ewa Partyga

Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, że w ciągu dwudziestu siedmiu lat jego władzy zdarzyło się wiele dobrego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z czterdziestu do przeszło sześćdziesięciu lat. Jednak cena była przerażająco wysoka.
Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło pięćdziesiąt milionów ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano. Trzeba jeszcze wiele pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą mieć łatwiejszy dostęp do archiwów, ale dopóki w Chinach będą rządzić komuniści, wiele dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych.
Przez wiele lat zachodni historycy musieli studiować historię Chin z zewnętrznej perspektywy. Dostęp do źródeł chińskich, nie licząc tych oficjalnych, był bardzo ograniczony. W rezultacie, książki, jakie pisano o Chinach w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były uderzająco bezkrytyczne. Podczas gdy Stalin znalazł się w ogniu krytyki, o chińskim dyktatorze pisano z szacunkiem, a nawet z podziwem.
Dziś Chiny Mao Zedonga są jaskrawym przykładem tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.

Torbjørn Færøvik - norweski historyk i pisarz. Przez wiele lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".

Patroni:

dorzeczy.jpg

historia_do_rzeczy.jpg

Ciekawostki_historyczne_logotyp_poziomy.png

WiZ_czarna2.jpg

wersja do druku