Strona główna / Literatura polska / Listy z rabarbaru

Inne książki tego autora

Krfotok

Edward Redliński
Cena detaliczna: 29,00 zł

Szczuropolacy. Podsłuchowisko

Edward Redliński
Cena detaliczna: 26,00 zł

Konopielka

Edward Redliński
Cena detaliczna: 17,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Przeklęte, zaklęte

Irena Matuszkiewicz
Cena detaliczna: 43,00 zł

Turecki honor

Mira Hafif
Cena detaliczna: 42,00 zł

Islamskie fatum

Igor Kaczmarczyk
Cena detaliczna: 44,99 zł
Listy z rabarbaru

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7469-551-0
Data wydania: 09.08.2007
Format: 147mm x 208mm
Liczba stron: 120
Cena detaliczna: 24,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: twarda
Wznowienie debiutanckiego tomu opowiadań Edwarda Redlińskiego, opublikowanego po raz pierwszy w 1967 roku. Niniejsze wydanie zostało poszerzone o rozdział „Matecznik” z komentarzami do fotografii Wiktora Wołkowa z albumu „Wołkow” (Białystok 1983).

Wierciliśmy dziury w glebie i kochaliśmy się z Ziemią. Pasąc krowy, czytaliśmy Londona, Żeromskiego, radzieckich i polskich socromantyków. Potem gnieździliśmy się w hotelach robotniczych, internatach, akademikach - budowaliśmy Nowe Huty, wygrywaliśmy Wyścigi Pokoju, kończyliśmy uczelnie, marzyliśmy o klitce w bloku, choćby ze ślepą kuchnią. My, Afrykanie znad Narwi, Sanu, Pilicy.
Nie szukałem egzotyki daleko. Była w nas i wokół nas.
W roku 1982 książę sztuk pięknych, wielki Andrzej Strumiłło znad Czarnej Hańczy, zaproponował mi napisanie komentarzy do fotografii sługi bożego znad Supraśli, Wiktora Wołkowa. Ot, drogi, stogi, płoty, konie... Napisałem... Jako dialog Tutejszego z Miasteczkowym. W roku 2007 redaktor Jan Koźbiel, Jaćwig znad Brzozówki, uznał, że warto dołączyć je do „Listów z rabarbaru”.
Dziękuję
Edward Redliński

Edward Redliński

Prozaik, dramaturg, scenarzysta. Autor słynnej „Konopielki”. Laureat wielu nagród, m. in. Fundacji Kościelskich i trzykrotnie nagrody im. Stanisława Piętaka. W jego dorobku są reportaże - „Ja w nerwowej sprawie”, „Zgrzyt”; proza - „Listy z rabarbaru” (1967 - pierwsze wydanie), „Konopielka”, Awans, „Nikiformy”, „Dolorado”, „Szczuropolacy”, „Krwotok”, „Transformejszen”, „Telefrenia”, Bumtarara; utwory sceniczne - „Awans”, „Jubileusz”, „Wcześniak”, „Pustaki”, „Cud na Greenpoincie”, „Ciężki żywot Matki Polki w trudnych czasach”.

Patroni:

wersja do druku