Strona główna / Literatura światowa / Lila

Inne książki tego autora

Ewangelia według Marii, matki Jezusa

Marek Halter
Cena detaliczna: 29,90 zł

Sefora

Marek Halter
Cena detaliczna: 28,00 zł

Sara

Marek Halter
Cena detaliczna: 28,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Red, White & Royal Blue

Casey McQuiston
Cena detaliczna: 59,99 zł

Tortilla Flat

John Steinbeck
Cena detaliczna: 45,00 zł

Red, White & Royal Blue, One Last Stop (pakiet)

Casey McQuiston
Cena detaliczna: 69,99 zł
Lila

Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-7469-481-0
Data wydania: 08.03.2007
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 208
Cena detaliczna: 29,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Lila i jej brat Ezdrasz wychowali się i dorośli z Antinoesem z rodu związanego z dworem władcy imperium perskiego.
Lecz czas wszystko zmienił. Lila i Antinoes pokochali się, Ezdrasz zaś stał się ortodoksyjnie wiernym Prawu Mojżeszowemu Żydem. Myśl o ślubie siostry z Persem była dla niego nie do przyjęcia. Lila wychodzi jednak za Antinoesa - w tajemnicy. Zaraz potem rusza z Ezdraszem i swoim ludem do Ziemi Obiecanej.
Tam religijne zaślepienie Ezdrasza i kapłanów szybko prowadzi do okrutnych decyzji - jedną z pierwszych jest wygnanie cudzoziemskich żon i ich dzieci, by nie plugawiły żydowskiej krwi. Lila, nie mogąc się z tym pogodzić, odchodzi z wypędzonymi.

„Lila” zamyka trylogię Marka Waltera poświęconą kobietom Biblii. Sara, bezpłodna małżonka Abrahama, całym swym życiem służyła Bogu. Sefora, żona Mojżesza, walczyła z rasizmem i ostracyzmem. Lila, żona Antinoesa, broni godności człowieka.

Marek Halter
francuski pisarz i działacz na rzecz praw człowieka. Urodził się w 1936 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny Halterowie uciekli z getta i znaleźli schronienie wśród Polaków. W 1950 r. osiedlili się we Francji. W swojej twórczości Halter nawołuje do pojednania między chrześcijanami i żydami oraz Arabami i Żydami, podkreśla także fakt, iż w czasie wojny wielu Europejczyków ryzykowało życie, aby ocalić Żydów. W Polsce dotychczas ukazały się „Pamięć Abrahama”, „Synowie Abrahama”, „Judaizm - opowieść dla moich chrześniaków” i „Chazarski wiatr”.

wersja do druku