Strona główna / Literatura faktu, historia / Lenin. Dyktator

Inne książki z tej serii

Mao. Cesarstwo cierpienia

Torbjorn Faerovik
Cena detaliczna: 79,90 zł

Beria. Oprawca bez skazy

Françoise Thom
Cena detaliczna: 99,00 zł

Ceausescu. Piekło na ziemi

Thomas Kunze
Cena detaliczna: 55,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach

James Bloodworth
Cena detaliczna: 42,00 zł

Stewardesy. Cała prawda o lataniu

Krzysztof Pyzia
Cena detaliczna: 39,99 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 42,00 zł
Lenin. Dyktator

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8123-261-6
Tytuł oryginału: Lenin the Dictator. An Intimate Portrait.
Data wydania: 24.05.2018
Format: 165mm x 240mm
Liczba stron: 624
Cena detaliczna: 79,00 zł Seria: Oblicza zła
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Sebastian Szymański
 
Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym, demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. Nie był sadystą, szaleńcem ani nawet fanatykiem. Przedkładał taktykę nad doktrynalną czystość i potrafił diametralnie zmieniać zdanie, gdy było to opłacalne. W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej, nigdy nie zakładał mundurów ani nie pytał o szczegóły śmierci ofiar, które miały dla niego jedynie wymiar liczbowy. Stworzył system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i pragnął zmienić świat. Osiągnął jedno i drugie. Bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie, a jeszcze sto lat później Rosja i wiele innych krajów pozostaje pod przemożnym wpływem komunizmu.

Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

Victor Sebestyen - brytyjski dziennikarz pochodzenia węgierskiego. Pracował m.in. dla "London Evening Standard", "The Times", "Daily Mail" i "Newsweeka". Jako zagraniczny korespondent opisywał upadek komunizmu i wojnę w Jugosławii. Jest autorem książki poświęconej węgierskiemu powstaniu 1956 r. i upadkowi sowieckiego imperium w 1989 r.

Patroni:

 dorzeczy.jpg    historia_do_rzeczy.jpg

ciekawostki_historyczne_logo.jpg   histmag.jpg

wersja do druku