Strona główna / Popularnonaukowe / Leczenie umysłu

Inne książki z tej kategorii

Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Cena detaliczna: 55,00 zł

Taniec życia. Jak stajemy się ludźmi

Roger Highfield, Magdalena Żernicka-Goetz
Cena detaliczna: 49,99 zł

INTERSTELLAR i nauka

Kip Thorne
Cena detaliczna: 49,99 zł
Leczenie umysłu

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-86868-74-0
Tytuł oryginału: Medication of the Mind
Cena detaliczna: 0,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Focus
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
Co naprawdę wiemy o funkcjonowaniu mózgu?
Czy Prozac jest cudownym lekiem, czy może stanowi zagrożenie?
Czy możemy zmieniać osobowość lub "leczyć" choroby psychiczne za pomocą leków, elektrowstrząsów lub operacji chirurgicznych? Czy powinniśmy?

Na naszych oczach dokonuje się biologiczna rewolucja w psychiatrii - zmiana budząca liczne kontrowersje i zrozumiały niepokój. Zwolennicy zapoczątkowanych przez Freuda i jego uczniów terapii, polegających na rozmowach z cierpiącym człowiekiem, ostrzegają przed próbami chemicznego manipulowania ludzkim umysłem. Jednym z najnowszych leków wpływających na pracę mózgu jest słynny Prozac. Pomaga osobom cierpiącym na depresję, ciągle jednak nie wiadomo, jakie wywołuje skutki uboczne. Czy zatem warto rezygnować ze sprawdzonych metod terapii i zastępować je "pigułką szczęścia"? Czy cena tego wyboru nie jest zbyt wysoka? Pytania te nabierają szczególnego znaczenia, gdy autor - pisząc o naturze poważnych zaburzeń psychicznych - porusza problemy skuteczności leczenia chirurgicznego oraz terapii elektrowstrząsowej, a także wpływu genów na stan naszego umysłu.
Leczenie umysłu, ksiażka z serii "Scientific American Focus", prezentuje argumenty przeciwników i zwolenników biologicznych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Jest pozycją dla każdego, kto chce zrozumieć zasady pracy mózgu i naturę zmian prowadzących do choroby psychicznej.

wersja do druku