Strona główna / Humanistyka / Kto jest kim w „Panu Tadeuszu”

Inne książki tego autora

Kamień w sercu

Katarzyna Leżeńska
Cena detaliczna: 22,00 zł

Sądy i osądy

Katarzyna Leżeńska
Cena detaliczna: 26,00 zł

Ależ Marianno!

Katarzyna Leżeńska
Cena detaliczna: 26,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Ułamki filozofii

Leszek Kołakowski
Cena detaliczna: 39,99 zł

Czy Chiny zbawią świat?

Grzegorz W. Kołodko
Cena detaliczna: 36,00 zł

Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm

Grzegorz W. Kołodko, Andrzej K. Koźmiński
Cena detaliczna: 35,00 zł
Kto jest kim w „Panu Tadeuszu”

Kategoria: Humanistyka
ISBN: 83-7255-343-2
Cena detaliczna: 48,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Nasza książka gromadzi i opisuje wszystkie osoby, postaci fikcyjne, na poły fikcyjne i historyczne, z których Mickiewicz zbudował świat Soplicowa i okolic. Podążamy ich tropem, choć to dzisiaj niemodny sposób czytania literatury. W czasach traktowania dzieła jako zjawiska oddzielonego od twórcy, dającego się interpretować autonomicznie, odwołujemy się do świata Adama Mickiewicza, jego rodziny, przyjaciół, sąsiadów i znajomych z Litwy. Jest to po trosze zabawa, po trosze gra pomiędzy rzeczywistością a jej poetyckim przetworzeniem.
[...] Nie jest to opracowanie, które mogłoby zastąpić lekturę samego poematu.
Co więcej, warto mieć "Pana Tadeusza" pod ręką, czytając tę książkę. Przejrzenie jej wraz z poematem daje wyobrażenie o niesłychanym bogactwie biografii wyzyskanych w tej poetyckiej gawędzie szlacheckiej. Niektóre nazwiska padają w poemacie tylko raz, pozornie przypadkiem. Przeczytanie biogramu ujawnia niekiedy nowe znaczenia. A to, być może, zachęci kogoś do odświeżenia znajomości z mieszkańcami Soplicowa. Są tego warci.

Ze wstępu
Autorka

Podanym w porządku alfabetycznym opisom postaci występujących lub choćby wspomnianych w Mickiewiczowskim dziele towarzyszą starannie wybrane 123 ilustracje związane z Panem Tadeuszem, jego bohaterami i czasami, w których powstawał.
Zachęcamy do lektury Pana Tadeusza, albumu Zagrajcie mi to pięknie. "Pan Tadeusz" według Andrzeja Wajdy powstałego w trakcie realizacji jego filmowej adaptacji, oraz polecamy stronę internetową poświęconą tym książkom.

wersja do druku