Strona główna / / Aktualności / Książka Mashy Gessen wśród najlepszych reportaży literackich

Nowości

Nienachalna z urody

Maria Czubaszek
Cena detaliczna: 42,00 zł

Fizyka przyszłości. Nauka do 2100 roku

Michio Kaku
Cena detaliczna: 45,00 zł

Jak się nie wstydzić. Ta książka wyjaśnia prawie wszystko, co nas kłopocze i zawstydza

Yael Adler
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zapowiedzi

Gdybyś wiedziała

Grażyna Jeromin-Gałuszka
Cena detaliczna: 42,00 zł

Samolubny gen

Richard Dawkins
Cena detaliczna: 43,00 zł

Arabska kochanka

Tanya Valko
Cena detaliczna: 42,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski
04.03.2019

Książka Mashy Gessen wśród najlepszych reportaży literackich

Książka "Będzie to, co było" Mashy Gessen znalazła się wśród dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2018 rok.W tegorocznej jubileuszowej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego autor najlepszego reportażu otrzyma 100 tys. zł, a autor najlepszego przekładu 20 tys. zł. Nowością są nagrody pieniężne dla finalistów, ufundowane także przez Miasto st. Warszawę – autorzy reportaży otrzymają 5 tys. zł, a autorzy przekładów – 2 tys. zł.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ma charakter międzynarodowy i od dziesięciu lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs, który od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy, został ustanowiony i jest fundowany przez Miasto st. Warszawa, a jego współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”.

Finaliści konkursu zostaną ogłoszeni w kwietniu br., a laureatów poznamy w maju br. podczas Warszawskich Targów Książki.


O książce:
W 2012 roku rząd Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz z sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji zachodniej – zarówno pojęciu, jak i codziennej rzeczywistości. Zachodnim obserwatorom zajęło jednak trochę czasu uświadomienie sobie tego, co się naprawdę dzieje w Rosji, która na powrót przyjęła swoją rolę imperium zła oraz symbolu zagrożenia dla egzystencji świata.
Stłumienie demokracji, działania wojenne, a nawet regres Rosji na światowej scenie – tego wszystkiego Masha Gessen była świadkiem. I chce o tym opowiedzieć. "Będzie to, co było" to poruszająca książka, pokazująca nie tylko, jak się żyło w Rosji w ciągu ostatnich trzydziestu lat, ale również czym była Rosja przez cały ten czas, czym się stała, i w jaki sposób.

"Będzie to, co było" przedstawia Rosję, której przyszłość leży poza historią, ponieważ jej obywatele są skazani na powtarzanie dekada po próby tego samego spektaklu tyranii.
"The Guardian"

Masha Gessen – rosyjsko-amerykańska dziennikarka. W latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym powróciła do Moskwy, by ponownie opuścić Rosję w 2013 r. Pisze m.in. dla "The New York Times" i "The New Yorker". Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, m.in. "Putin. Człowiek bez twarzy".

wersja do druku