Strona główna / Literatura faktu, historia / Król Bollywoodu

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Król Bollywoodu

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7469-884-9
Tytuł oryginału: King of Bollywood: Shah Rukh Khan and the Seductive World of Indian Cinema
Data wydania: 13.11.2008
Format: 147mm x 208mm
Liczba stron: 216
Cena detaliczna: 29,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: twarda
Tłumaczenie: Zbigniew Kordylewski

Fascynująca historia supergwiazdy indyjskiego kina.


W ciągu piętnastu lat wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach, stając się bogiem nowych, imponujących Indii. Shah Rukh Khan od dzieciństwa kochał film. Po studiach grywał w teatrze i w telewizji, aż w końcu trafił do obracającego milionami biznesu filmowego – krainy fantastycznych snów, ale też mafijnych układów i brudnych pieniędzy.

Wkrótce stał się nie tylko jednym z najpopularniejszych aktorów Bollywoodu, ale także rozpoznawalną marką – twarzą nowego społeczeństwa nastawionego na konsumpcję, ucieleśnieniem aspiracji i sprzeczności skomplikowanej kultury nowych Indii. To on pokazał Hindusom, że metka nowoczesności nie jest w stanie osłabić ich indyjskiej tożsamości, że mogą pozostać wierni własnej tradycji i kulturze, czerpiąc jednocześnie pełną garścią z zachodniego stylu życia.

Shah Rukh Khan jest dziś ikoną bollywoodzkiego przemysłu filmowego i światową supergwiazdą otoczoną histeryczną miłością fanów. Książka Anupamy Chopry to pasjonująca opowieść o jego życiu oraz o fenomenie i kulisach barwnego świata Bollywoodu. To także historia kraju próbującego określić własną tożsamość i przemysłu filmowego, który zmienił oblicze współczesnych Indii. 

Napisali o książce

Rarytas dla wszystkich wielbicieli kina.
- Mira Nair, reżyserka Monsunowego wesela i Imiennika

Obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów Shah Rukh Khana.
- Emma Thompson, aktorka

Anu Chopra przedstawia decydujące momenty w życiu Shah Rukh Khana, budując napięcie jak w najlepszych bollywoodzkich hitach.
- „Kirkus”

Anupama Chopra
 
Dziennikarka, krytyk filmowy, autorka książek o tematyce filmowej. Studiowała dziennikarstwo i literaturę angielską. W 2001 roku zdobyła National Film Award for Best Book on Cinema za książkę „Sholay: The making of a Classic”. Jej artykuły na temat Bollywoodu i indyjskiego przemysłu filmowego ukazywały się także w „The New York Times”, „The Los Angeles Times”, „Variety” i „Sight & Sound”. Obecnie prowadzi cotygodniowy magazyn filmowy w indyjskiej telewizji NDTV oraz recenzuje filmy na łamach „India Today”.

Anupama Chopra zna Bollywood od środka - jej mąż Vidhu Vinod Chopra jest znanym indyjskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym (w 1979 roku otrzymał nominację do Oskara za film dokumentalny „An Encounter with Faces”), jej siostra Tanuja Chandra jest reżyserką, matka Kamna Chandra – scenarzystką, a brat Vikram Chandra uznanym pisarzem i scenarzystą filmowym. Mieszka w Bombaju i Michigan

www.anupamachopra.com

Polecamy także

Galeria zdjęć Shah Rukh Khana (zobacz)


Patroni:
     Już na DVD

wersja do druku