Strona główna / Literatura polska / Konopielka

Inne książki tego autora

Krfotok

Edward Redliński
Cena detaliczna: 29,00 zł

Szczuropolacy. Podsłuchowisko

Edward Redliński
Cena detaliczna: 26,00 zł

Listy z rabarbaru

Edward Redliński
Cena detaliczna: 24,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Dziewczyny do wynajęcia

Irena Matuszkiewicz
Cena detaliczna: 43,00 zł

Perska wytrwałość

Laila Shukri
Cena detaliczna: 44,00 zł

Konfetti

Monika Kłos
Cena detaliczna: 39,99 zł
Konopielka

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7469-845-0
Data wydania: 02.10.2008
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 184
Cena detaliczna: 17,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka

Konopielka to znakomita komedia obyczajowa – mistrzowski zapis konfrontacji mentalności polskiej wsi z cywilizacją miasta. 


To najbardziej znana powieść Edwarda Redlińskiego i jedna z bardziej zabawnych lektur szkolnych, która została zekranizowana w przez Witolda Leszczyńskiego (w 1981 roku) z wybitną rolą Krzysztofa Majchrzaka. 

Mieszkańcy Taplar od pokoleń żyją spokojnie i po bożemu, w ciemnocie, brudzie i zabobonie. Wielki świat z jego diabelskimi wynalazkami, jak radio czy widelec, szczęśliwie omija ich wioskę. Niestety, pewnego dnia władze powiatu postanawiają przeprowadzić elektryfikację i otworzyć we wsi szkołę. Do Taplar przyjeżdża nauczycielka, która – choć jest delikatną miastową panienką – zupełnie burzy dotychczasowy porządek. 

Edward Redliński (ur. 1940) 

Prozaik, dramaturg, scenarzysta, reporter. Laureat wielu nagród, m.in. Fundacji Kościelskich i trzykrotnie nagrody im. S. Piętaka. W 2006 r. otrzymał nagrodę literacką im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości. Sprawnie porusza się po wielu gatunkach literackich – w jego twórczości znajdziemy m.in. reportaże: Ja w nerwowej sprawie, Zgrzyt; prozę: Listy z Rabarbaru, Awans, Szczuropolacy, Krfotok, Transformejszyn oraz dramaty: Pustaki, Cud na Greenpoincie, Wcześniak.


wersja do druku