Strona główna / Literatura faktu, historia / Josef Mengele doktor z Auschwitz

Inne książki tego autora

Mengele - doktor z Auschwitz

Ulrich Völklein
Cena detaliczna: 43,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Josef Mengele doktor z Auschwitz

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7648-713-7
Tytuł oryginału: Josef Mengele. Der Arzt von Auschwitz
Data wydania: 24.05.2011
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 42,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Tłumaczenie: Urszula Poprawska, Artur Kuć
Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych – a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz - Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta – a przy tym mizantrop i skończony cynik. „Piękny szatan”, „diabeł z Auschwitz”. Tak opisywali swego oprawcę ci, którzy ocaleli z największego nazistowskiego obozu śmierci.

Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL Auschwitz - Birkenau, któremu aż do śmierci udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny, w oczach potomnych stał się jednym z głównych symboli narodowosocjalistycznego rasizmu i żądzy niszczenia. Mimo to do dziś nie znaleziono przekonującej odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był. Jak to możliwe, że ten niepozorny młody człowiek, obiecujący lekarz i antropolog, stał się ludobójcą? Jakich zbrodni naprawdę dopuścił się w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau? Gdzie i w jaki sposób udawało mu się przez tyle powojennych lat ukrywać przed policją i wymiarem sprawiedliwości? I wreszcie: czy przez resztę życia dręczyły go wyrzuty sumienia?

Zwykłe dane biograficzne na niewiele się tutaj zdadzą. Aż do 30 maja 1943 roku, czyli dnia objęcia stanowiska lekarza obozowego w KL Auschwitz - Birkenau, żaden szczegół dotychczasowej biografii nie wskazywał na to, że wkrótce Josef Mengele przeistoczy się w prawdziwe monstrum, diabła w ludzkiej skórze.

Po wojnie Mengele dosłownie zapadł się pod ziemię. Początkowo ukrywał się w gospodarstwie rolnym w okolicach Rosenheim w Górnej Bawarii, a następnie – z pomocą nazistowskiej siatki – w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W ukryciu wspierała go rodzina, przyjaciele i dawni towarzysze. Rozgoryczony, przez dziesięciolecia żalił się na swój los.

Dopiero dzięki wnikliwej analizie obszernych akt śledztwa i poszukiwań prowadzonych przez zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, zasobów niemieckiego Archiwum Federalnego, ustaleń policji izraelskiej oraz osobistych zapisków Josefa Mengele jesteśmy w stanie dokładnie opisać zarówno sprawcę, jak i jego zbrodnie. Dopiero wiele lat po śmierci Mengele możemy odtworzyć jego pochodzenie, osobowość, postawę, sposób myślenia i obraz samego siebie.

Spis treści

Przedmowa
Wprowadzenie: „Doktor Śmierć”
Dzieciństwo i młodość
Studia
Droga do Auschwitz
Obóz zagłady
„Obóz cygański”
Selekcje
Bliźnięta i karły
Zbrodnicza medycyna
Otchłań zła
Ucieczka z Auschwitz
Kryjówka w Górnej Bawarii
Na „szczurzym szlaku” do Ameryki Południowej
Spokojne lata w Buenos Aires
Brazylijskie kryjówki
Pożegnania
Ostatni dzień
Wykaz bibliograficzny

wersja do druku