Strona główna / Literatura faktu, historia / Jak zaczęła się zimna wojna. Sprawa Guzenki i polowanie na radzieckich szpiegów
Jak zaczęła się zimna wojna. Sprawa Guzenki i polowanie na radzieckich szpiegów

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7469-568-8
Tytuł oryginału: How the cold war began. The Gouzenko
Data wydania: 18.09.2007
Format: 146mm x 225mm
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 32,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz

Przed kilkadziesiąt lat większość oficjalnych dokumentów na temat Guzenki - radzieckiego szyfranta w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych - była utajniona. Jednak archiwa rządowe w tych trzech krajach zostały wreszcie otwarte, a służby wywiadowcze Kanady i Wielkiej Brytanii ujawniły ogromną ilość fascynujących nowych świadectw. W 2003 roku Kanadyjska Tajna Służba Wywiadowcza (CSIS), na prośbę autorki tej książki, odtajniła setki dokumentów RCMP w sprawie Guzenki, a pod koniec tego samego roku Brytyjczycy udostępnili znaczną część dotyczących go materiałów MI-5.

Odtwarzając historię Guzenki, książka odnawia spór, który rozpoczął się w epoce McCarthy'ego i dzieli historyków do dzisiaj. W jakim stopniu ludzie, którzy w latach czterdziestych przekazywali tajne informacje Rosjanom, naprawdę byli agentami, a w jakim po prostu sympatykami sprawy komunistycznej, wciągniętymi niechcący w radziecką siatkę szpiegowską? Czy możemy dzisiaj powiedzieć, z ponad pięćdziesięcioletniej perspektywy i z ogromną ilością nowych dokumentów archiwalnych, że warto było toczyć zimną wojnę, tak jak toczył ją Zachód z radzieckim szpiegostwem we wczesnych latach powojennych? Ta książka jest próbą odpowiedzi na podobne pytania.


Patroni:

wersja do druku