Strona główna / / Posłuchaj i zobacz / IKAR dla prof. Grzegorza W. Kołodko

Nowości

Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska

Krzysztof Daukszewicz
Cena detaliczna: 39,99 zł

Nieczuły rozpustnik

Lisa Kleypas
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zacisze 13

Olga Rudnicka
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Jestem jedną z żon

Laila Shukri
Cena detaliczna: 44,00 zł

Wnuczka wariatki. Alina

Danuta Noszczyńska
Cena detaliczna: 43,00 zł

Ułamki filozofii

Leszek Kołakowski
Cena detaliczna: 39,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka
11.06.2018

IKAR dla prof. Grzegorza W. Kołodko

29 maja 2018 r. w salonie EMPiK przy ulicy Nowy Świat w Warszawie odbyło się spotkanie z profesorem Grzegorzem W. Kołodko, podczas którego otrzymał statuetkę Ikara z okazji sprzedania 100 000 egzemplarzy książek. Zapraszamy do obejrzenia relacji.


Wieczór rozpoczął się niezwykłym wydarzeniem. Profesor Grzegorz W. Kołodko otrzymał z rąk Mieczysława Prószyńskiego i Macieja Makowskiego statuetkę Ikara, z okazji sprzedania 100 000 egzemplarzy książek ekonomicznych autorstwa Profesora. Wszyscy jednogłośnie podkreślili, że to ewenement na rynku wydawniczym.
Następnie rozpoczęła się dyskusja wokół najnowszej książki Pana Profesora „Czy Chiny zbawią świat?”. Spotkanie prowadził Jacek Żakowski. Omawiano kwestie kluczowe dla przyszłości świata. Rozumienie chińskiego fenomenu - przyczyn, uwarunkowań i skutków nadzwyczajnego skoku cywilizacyjnego - jest w świecie Zachodu, także w Polsce, powierzchowne, skażone tradycyjnym oglądem i przykładaniem zużytych miar do zjawisk nowych, albo sprzecznych ze stanem ugruntowanej wiedzy naukowej.

Profesor Kołodko od lat dokumentuje osiągnięcia gospodarcze Chin. Jacek Żakowski zadawał kluczowe pytania: czy sukcesy gospodarcze i społeczno-polityczne pomogą w rozwiązywaniu narastających problemów o charakterze globalnym?  Jaką rolę pełnią Chiny w racjonalizacji globalizacji?  Profesor zauważył, że gdy jedni zabiegają o dopływ chińskich kapitałów, inni oskarżają je o swoisty chiński imperializm. Omawiano sytuację społeczną, polityczną i gospodarczą Chin na tle reszty świata.
W spotkaniu wzięli udział ekonomiści, dziennikarze, a także Ambasador Tytularny Tadeusz Chomicki.

Grzegorz W. Kołodko
- intelektualista i polityk, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003. Profesor ekonomii i popularyzator wiedzy społeczno-gospodarczej. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER (www.tiger.edu.pl) w Akademii Leona Koźmińskiego. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista (h-indeks 35).
Autor i redaktor ponad 50 książek oraz licznych artykułów naukowych opublikowanych w 26 językach, w tym czterech książek i ponad 50 artykułów po chińsku. Doktor Honoris Causa dziesięciu zagranicznych uniwersytetów, w tym trzech w Chinach. Distinguished Professor of Emerging Markets Institute na Uniwersytecie Normal w Pekinie, Non-resident Senior Fellow na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, Visiting Professor na Huangzhou University of Science and Technology w Wuhan, International Advisor Center for China and Globalization. Maratończyk i podróżnik; zwiedził 170 krajów.   


_DSC3460.jpg

_DSC3471.jpg

_DSC3501.jpg

O książce:

To niezwykle ważne i ciekawe opracowanie podejmuje kwestie kluczowe dla, nie waham się użyć tego stwierdzenia, przyszłości świata. Rozumienie chińskiego fenomenu - przyczyn, uwarunkowań i skutków nadzwyczajnego skoku cywilizacyjnego - jest w świecie Zachodu, także w Polsce, powierzchowne, skażone tradycyjnym oglądem i przykładaniem zużytych miar do zjawisk nowych albo sprzecznych ze stanem ugruntowanej wiedzy naukowej. Autor z dużym powodzeniem przełamuje ten stan rzeczy, co stanowi kluczową wartość książki, która daleko wykracza poza standardowe studium gospodarki chińskiej.
Z recenzji prof. Macieja Bałtowskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Książka profesora Kołodki obszernie dokumentuje osiągnięcia gospodarcze Chin, ale stawia sobie o wiele ambitniejsze zadanie, a mianowicie odpowiada na pytanie, czy sukcesy gospodarcze i społeczno-polityczne pomogą w rozwiązywaniu narastających problemów o charakterze globalnym. Wielką zaletą  pracy jest przedstawianie stanu i perspektyw rozwojowych Chin na tle światowych wyzwań. W całej książce najistotniejsze jest to, jaką rolę Chiny spełniają w racjonalizacji globalizacji. Autor skłania się do poglądu, że Chiny mogą istotnie pomóc we  współkształtowaniu pożądanego oblicza przyszłości. Prof. Kołodko widzi w Chinach coraz większą skłonność do stawiania na nowy pragmatyzm, na uwzględnianie zagrożeń wynikających z narastania problemów globalnych – klimatycznych, finansowych i będących pochodną nierówności.
Z recenzji prof. Władysława Szymańskiego, Akademia Nauk Społecznych

wersja do druku