Strona główna / Biografie, wspomnienia / Hitler

Inne książki z tej kategorii

Powroty do Auschwitz

Bogdan Bartnikowski
Cena detaliczna: 42,00 zł

Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Maria Kowalska , Wiktor Krajewski
Cena detaliczna: 39,99 zł

Małga, córka Kubiaków

Małga Kubiak, Marta Konarzewska
Cena detaliczna: 44,00 zł
Hitler

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 83-7255-960-0
Tytuł oryginału: Hitler
Cena detaliczna: 29,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz, Marian Hanasz
Pięćdziesięciosześcioletni profesor Ian Kershaw, obecnie dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu w Sheffield, początkowo zajmował się historią średniowiecza. Przełom w jego zainteresowaniach nastąpił w 1972 roku, gdy wyjechał na kurs języka niemieckiego do małej miejscowości pod Monachium.

Nudząc się w pewną deszczową niedzielę - opowiada Kershaw - poszedłem do miejscowej kawiarni, gdzie nawiązałem rozmowę ze starszym panem, który okazał się byłym nazistą.

- Wy, Anglicy, powinniście byli pójść z nami na bolszewików - przekonywał mnie. - Straciliście szansę na władzę nad światem!.

Jego wywód wprawił mnie w tak wielkie osłupienie, że postanowiłem zbadać, co działo się w takich małych miasteczkach w okresie hitleryzmu.

Od tamtej pory profesor Kershaw napisał wiele prac o nazizmie, spośród których największą sławę zyskała pierwsza część biografii niemieckiego przywódcy Hitler: 1889-1936, stawiana na równi z klasyczną książką Alana Bullocka Hitler: studium tyranii. Książka ta ukaże się w maju 2001 nakładem wydawnictwa Rebis. Był również konsultantem historycznym serii doskonałych filmów BBC pod tytułem "Naziści", pokazywanych również w Polsce.

Książka jest pasjonującą próbą wyjaśnienia zagadki władzy Hitlera, uosabiającego groźne zjawisko totalitaryzmu. Zarówno poprzez analizę przyczyn subiektywno-psychologicznych, czyli charakteru i cech osobowości Führera, jak i obiektywnych - sytuacji politycznej oraz socjalno-ekonomicznej - autor stara się zanalizować mechanizmy, które doprowadziły do zaistnienia i trwania zbrodniczej Trzeciej Rzeszy, państwa i społeczeństwa niemal do chwili ich klęski i ostatecznego upadku ślepo podporządkowanych woli swego "charyzmatycznego" wodza.

wersja do druku