Strona główna / O wydawnictwie / Historia

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »
Historia

1990-1994
Już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody Tytusa, Romka i A`Tomka", autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela). W sierpniu powstaje firma pod nazwą Prószyński i S-ka. O jej nazwie decydują m. in. tradycje rodzinne Mieczysława Prószyńskiego, którego dziadek Konrad Prószyński (Kazimierz Promyk) był wydawcą i redaktorem naczelnym Gazety Świątecznej", tygodnika ukazującego się nakładem rodziny Prószyńskich od 1881 do 1939 roku. Sam Konrad Prószyński przez wiele lat prowadził sprzedaż książek w ramach założonej w 1878 roku Księgarni Krajowej. Jako oficyna wydawnicza Księgarnia Krajowa wydała 70 tytułów, w tym 30 pozycji napisanych przez Konrada Prószyńskiego (Promyka).
Sukcesy wydawnictwa nie byłyby tak spektakularne bez należytej dystrybucji. Wysyłkową sprzedaż książek rozpoczęto w sierpniu 1992 roku pod szyldem Księgarni Krajowej, która powstała jako jeden z działów firmy Prószyński i S-ka. Od jesieni 1993 roku Księgarnia Krajowa, wychodząc naprzeciw wymogom rynku, została przekształcona w Klub Książki Księgarni Krajowej. KKKK jako jeden z pierwszych klubów wysyłkowych w Polsce umożliwił czytelnikom szybkie zakupy w sieci. Klub działał do 2009 roku.

1995-1999
W 1995 roku na rynek trafia Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: Biblioteka Pod Różą", Biblioteka Konesera", Diament" i budzący wiele sympatii Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli K. Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma czarna" seria popularnonaukowa Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia.
W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

2000-2006
Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii Filozofia XX wieku", Pejzaże Myśli", Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z Owocowej serii", zapoczątkowanej przez Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

2007-2016
W 2007 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka inicjuje trzyletni projekt wydawniczy, którego celem jest przywrócenie i utrwalenie w świadomości społecznej osoby i dorobku Pawła Jasienicy – najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego. Po wieloletniej przerwie na księgarskie półki ponownie trafiają Polska Piastów", Polska Jagiellonów" oraz wydana w trzech tomach Rzeczpospolita Obojga Narodów". Do 2009 roku ukazuje się 17 tomów z cyklu Jasienica Powrót". W kolejnych latach do księgarń trafia także obejmująca szesnaście tomów seria dzieł zebranych Melchiora Wańkowicza, króla polskiego reportażu, a także dzieła zebrane Agnieszki Osieckiej, Stefana Kisielewskiego, Johna Steinbecka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Na listach bestsellerów królują m.in. książki wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej – Artura Andrusa i Marii Czubaszek oraz kolejne tomy bestsellerowej serii Artura Górskiego "Masa o polskiej mafii", nagrodzonej Bestsellerem Empiku 2014 w kategorii literatura faktu. Triumfy święcą także "Ziemiomorze" (2013) i kolejne cykle literatury fantastycznej autorstwa Ursuli K. Le Guin, monumentalna seria biografii historycznych "Oblicza zła", a także powieści Tanyi Valko, Laili Shukri, V.C. Andrews, Marii Nurowskiej, Marii Ulatowskiej i Katarzyny Puzyńskiej.

W wyniku zmian organizacyjnych od 2008 roku książki wydawane są przez spółkę Prószyński Media. Dynamicznie zwiększa się liczba wydawanych pozycji, firma staje się dużym wydawcą e-booków, stopniowo rozwija także ofertę audiobooków, książek z serii Duże Litery (dla czytelnikach mających problemy ze wzrokiem) oraz druku na żądanie.

W 2014 roku Prószyński Media zostaje operatorem księgarni internetowej Gildia.pl - lidera sprzedaży online komiksów - znacząco zwiększając zasięg jego działania w oparciu o własne zaplecze logistyczno-operacyjne. Nie bez znaczenia okazuje się także doświadczenie Prószyński Media jako wydawcy i dystrybutora oferty komiksowej.

W 2015 roku Prószyński Media zostaje wyróżniony tytułem Wydawca Roku 2014 w trzynastej edycji nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i hucznie świętuje 25. urodziny!

2017-2019

W 2017 roku Prószyński Media wydaje pierwszą biografię legendarnego barda stolicy ("Grzesiuk. Król życia" Bartosza Janiszewskiego), a w 2018 roku, w porozumieniu z rodziną Stanisława Grzesiuka, do rąk czytelników trafia nowe wydanie jego kultowej trylogii – "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach", "Na marginesie życia" – w wersji bez skreśleń i cenzury. O fenomenie Grzesiuka opowiada także film dokumentalny „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, wyprodukowany przez Prószyński Media, w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego.

Od 2017 roku nakładem Prószyński Media ukazują się  m.in. książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowej "Cukierni Pod Amorem", a także – w hołdzie oddanym twórczości genialnego poety – kolejne tomy wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Dzięki bezprecedensowej współpracy Prószyński Media i Wydawnictwa Albatros, polskich wydawców książek Stephena Kinga, w kooperacji z koncernem prasowym Ringier Axel Springer Polska, do rąk miłośników tego autora w latach 2017-2019 trafia pierwsza na polskim rynku KOLEKCJA MISTRZA GROZY, obejmująca 48 powieści wydanych w 64 tomach w twardej oprawie.

Podczas 10. Warszawskich Targów Książki (2019) Biblioteka Analiz ogłasza zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Jednym z laureatów zostaje Mieczysław Prószyński.

wersja do druku