Strona główna / O wydawnictwie / Historia

Aktualności

18.04.2019

Spotkanie z Tanyą Valko w Bielsku-Białej

W czwartek 9 maja o godz.16:00 zapraszamy do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul.J.Słowackiego 17a) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką bestsellerowej arabskiej sagi.

Wywiady

09.04.2019

"Rodzina to jest siła, która pozwala przetrwać wszystko".

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską, autorką książki "Bezpieczny port".

Posłuchaj i zobacz

21.03.2019

Najpoważniejsze przestępstwa i najbrutalniejsze zbrodnie to ich codzienność.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Policjanci. Bez munduru".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jak podrywają szejkowie Marcin Margielewski
  2. Boska proporcja Piotr Borlik
  3. Wiem, jak wygląda piekło. Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski

Fotogaleria

więcej »
Historia

1990-1994
Już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody Tytusa, Romka i A`Tomka". W sierpniu powstaje firma pod nazwą Prószyński i S-ka. O jej nazwie decydują m. in. tradycje rodzinne Mieczysława Prószyńskiego, którego dziadek Konrad Prószyński (Kazimierz Promyk) był wydawcą i redaktorem naczelnym Gazety Świątecznej", tygodnika ukazującego się nakładem rodziny Prószyńskich od 1881 do 1939 roku. Sam Konrad Prószyński przez wiele lat prowadził sprzedaż książek w ramach założonej w 1878 roku Księgarni Krajowej. Jako oficyna wydawnicza Księgarnia Krajowa wydała 70 tytułów, w tym 30 pozycji napisanych przez Konrada Prószyńskiego (Promyka).
Sukcesy wydawnictwa nie byłyby tak spektakularne bez należytej dystrybucji. Wysyłkową sprzedaż książek rozpoczęto w sierpniu 1992 roku pod szyldem Księgarni Krajowej, która powstała jako jeden z działów firmy Prószyński i S-ka. Od jesieni 1993 roku Księgarnia Krajowa, wychodząc naprzeciw wymogom rynku, została przekształcona w Klub Książki Księgarni Krajowej. KKKK jako jeden z pierwszych klubów wysyłkowych w Polsce umożliwił czytelnikom szybkie zakupy w sieci. Klub działał do 2009 roku.

1995-1999
W 1995 roku na rynek trafia Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: Biblioteka Pod Różą", Biblioteka Konesera", Diament" i budzący wiele sympatii Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli K. Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma czarna" seria popularnonaukowa Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia.
W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

2000-2006
Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii Filozofia XX wieku", Pejzaże Myśli", Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z Owocowej serii", zapoczątkowanej przez Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

2007-2015
W 2007 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka zainicjowało trzyletni projekt wydawniczy, którego celem stało się przywrócenie i utrwalenie w świadomości społecznej osoby i dorobku Pawła Jasienicy – najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego. Po wieloletniej przerwie na księgarskie półki ponownie trafiły Polska Piastów", Polska Jagiellonów" oraz wydana w trzech tomach Rzeczpospolita Obojga Narodów". Do 2009 roku ukazuje się 17 tomów z cyklu Jasienica Powrót". W kolejnych do księgarń trafia obejmująca szesnaście tomów seria dzieł zebranych Melchiora Wańkowicza, króla polskiego reportażu, a także dzieła zebrane Agnieszki Osieckiej, Stefana Kisielewskiego, Johna Steinbecka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
W wyniku zmian organizacyjnych od 2008 roku książki wydawane są przez spółkę Prószyński Media. Dynamicznie zwiększa się liczba wydawanych pozycji, firma staje się dużym wydawcą e-booków. Obecnie Prószyński Media jest jednym z największych wydawnictw książkowych w Polsce.

wersja do druku