Strona główna / O wydawnictwie / Historia

Aktualności

14.06.2019

Grzesiuk po niemiecku!

"Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka ukaże się (oczywiście w wersji bez cenzury) w języku niemieckim nakładem austriackiego wydawnictwa New Academic Press i tym samym będzie dostępne na całym niemieckojęzycznym rynku wydawniczym.

Wywiady

14.06.2019

"Dzieciństwo to mityczny okres w życiu większości z nas"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lucyną Olejniczak, autorką książki "Księżniczka".

Posłuchaj i zobacz

29.05.2019

"In vitro. Rozmowy intymne"

Małgorzata Rozenek-Majdan o książce "In vitro. Rozmowy intymne". Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabski raj Tanya Valko
  2. In vitro. Rozmowy intymne Małgorzata Rozenek-Majdan
  3. Miłe Natalii początki Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »
Historia

1990-1994
Już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody Tytusa, Romka i A`Tomka". W sierpniu powstaje firma pod nazwą Prószyński i S-ka. O jej nazwie decydują m. in. tradycje rodzinne Mieczysława Prószyńskiego, którego dziadek Konrad Prószyński (Kazimierz Promyk) był wydawcą i redaktorem naczelnym Gazety Świątecznej", tygodnika ukazującego się nakładem rodziny Prószyńskich od 1881 do 1939 roku. Sam Konrad Prószyński przez wiele lat prowadził sprzedaż książek w ramach założonej w 1878 roku Księgarni Krajowej. Jako oficyna wydawnicza Księgarnia Krajowa wydała 70 tytułów, w tym 30 pozycji napisanych przez Konrada Prószyńskiego (Promyka).
Sukcesy wydawnictwa nie byłyby tak spektakularne bez należytej dystrybucji. Wysyłkową sprzedaż książek rozpoczęto w sierpniu 1992 roku pod szyldem Księgarni Krajowej, która powstała jako jeden z działów firmy Prószyński i S-ka. Od jesieni 1993 roku Księgarnia Krajowa, wychodząc naprzeciw wymogom rynku, została przekształcona w Klub Książki Księgarni Krajowej. KKKK jako jeden z pierwszych klubów wysyłkowych w Polsce umożliwił czytelnikom szybkie zakupy w sieci. Klub działał do 2009 roku.

1995-1999
W 1995 roku na rynek trafia Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: Biblioteka Pod Różą", Biblioteka Konesera", Diament" i budzący wiele sympatii Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli K. Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma czarna" seria popularnonaukowa Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia.
W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

2000-2006
Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii Filozofia XX wieku", Pejzaże Myśli", Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z Owocowej serii", zapoczątkowanej przez Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

2007-2015
W 2007 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka zainicjowało trzyletni projekt wydawniczy, którego celem stało się przywrócenie i utrwalenie w świadomości społecznej osoby i dorobku Pawła Jasienicy – najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego. Po wieloletniej przerwie na księgarskie półki ponownie trafiły Polska Piastów", Polska Jagiellonów" oraz wydana w trzech tomach Rzeczpospolita Obojga Narodów". Do 2009 roku ukazuje się 17 tomów z cyklu Jasienica Powrót". W kolejnych do księgarń trafia obejmująca szesnaście tomów seria dzieł zebranych Melchiora Wańkowicza, króla polskiego reportażu, a także dzieła zebrane Agnieszki Osieckiej, Stefana Kisielewskiego, Johna Steinbecka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
W wyniku zmian organizacyjnych od 2008 roku książki wydawane są przez spółkę Prószyński Media. Dynamicznie zwiększa się liczba wydawanych pozycji, firma staje się dużym wydawcą e-booków. Obecnie Prószyński Media jest jednym z największych wydawnictw książkowych w Polsce.

wersja do druku