Strona główna / O wydawnictwie / Historia

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
Historia

1990-1994
Już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody Tytusa, Romka i A`Tomka", autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela). W sierpniu powstaje firma pod nazwą Prószyński i S-ka. O jej nazwie decydują m. in. tradycje rodzinne Mieczysława Prószyńskiego, którego dziadek Konrad Prószyński (Kazimierz Promyk) był wydawcą i redaktorem naczelnym Gazety Świątecznej", tygodnika ukazującego się nakładem rodziny Prószyńskich od 1881 do 1939 roku. Sam Konrad Prószyński przez wiele lat prowadził sprzedaż książek w ramach założonej w 1878 roku Księgarni Krajowej. Jako oficyna wydawnicza Księgarnia Krajowa wydała 70 tytułów, w tym 30 pozycji napisanych przez Konrada Prószyńskiego (Promyka).
Sukcesy wydawnictwa nie byłyby tak spektakularne bez należytej dystrybucji. Wysyłkową sprzedaż książek rozpoczęto w sierpniu 1992 roku pod szyldem Księgarni Krajowej, która powstała jako jeden z działów firmy Prószyński i S-ka. Od jesieni 1993 roku Księgarnia Krajowa, wychodząc naprzeciw wymogom rynku, została przekształcona w Klub Książki Księgarni Krajowej. KKKK jako jeden z pierwszych klubów wysyłkowych w Polsce umożliwił czytelnikom szybkie zakupy w sieci. Klub działał do 2009 roku.

1995-1999
W 1995 roku na rynek trafia Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: Biblioteka Pod Różą", Biblioteka Konesera", Diament" i budzący wiele sympatii Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli K. Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma czarna" seria popularnonaukowa Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia.
W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

2000-2006
Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii Filozofia XX wieku", Pejzaże Myśli", Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z Owocowej serii", zapoczątkowanej przez Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

2007-2016
W 2007 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka inicjuje trzyletni projekt wydawniczy, którego celem jest przywrócenie i utrwalenie w świadomości społecznej osoby i dorobku Pawła Jasienicy – najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego. Po wieloletniej przerwie na księgarskie półki ponownie trafiają Polska Piastów", Polska Jagiellonów" oraz wydana w trzech tomach Rzeczpospolita Obojga Narodów". Do 2009 roku ukazuje się 17 tomów z cyklu Jasienica Powrót". W kolejnych latach do księgarń trafia także obejmująca szesnaście tomów seria dzieł zebranych Melchiora Wańkowicza, króla polskiego reportażu, a także dzieła zebrane Agnieszki Osieckiej, Stefana Kisielewskiego, Johna Steinbecka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Na listach bestsellerów królują m.in. książki wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej – Artura Andrusa i Marii Czubaszek oraz kolejne tomy bestsellerowej serii Artura Górskiego "Masa o polskiej mafii", nagrodzonej Bestsellerem Empiku 2014 w kategorii literatura faktu. Triumfy święcą także "Ziemiomorze" (2013) i kolejne cykle literatury fantastycznej autorstwa Ursuli K. Le Guin, monumentalna seria biografii historycznych "Oblicza zła", a także powieści Tanyi Valko, Laili Shukri, V.C. Andrews, Marii Nurowskiej, Marii Ulatowskiej i Katarzyny Puzyńskiej.

W wyniku zmian organizacyjnych od 2008 roku książki wydawane są przez spółkę Prószyński Media. Dynamicznie zwiększa się liczba wydawanych pozycji, firma staje się dużym wydawcą e-booków, stopniowo rozwija także ofertę audiobooków, książek z serii Duże Litery (dla czytelnikach mających problemy ze wzrokiem) oraz druku na żądanie.

W 2014 roku Prószyński Media zostaje operatorem księgarni internetowej Gildia.pl - lidera sprzedaży online komiksów - znacząco zwiększając zasięg jego działania w oparciu o własne zaplecze logistyczno-operacyjne. Nie bez znaczenia okazuje się także doświadczenie Prószyński Media jako wydawcy i dystrybutora oferty komiksowej.

W 2015 roku Prószyński Media zostaje wyróżniony tytułem Wydawca Roku 2014 w trzynastej edycji nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i hucznie świętuje 25. urodziny!

2017-2020

W 2017 roku Prószyński Media wydaje pierwszą biografię legendarnego barda stolicy ("Grzesiuk. Król życia" Bartosza Janiszewskiego), a w 2018 roku, w porozumieniu z rodziną Stanisława Grzesiuka, do rąk czytelników trafia nowe wydanie jego kultowej trylogii – "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach", "Na marginesie życia" – w wersji bez skreśleń i cenzury. O fenomenie Grzesiuka opowiada także film dokumentalny „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, wyprodukowany przez Prószyński Media, w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego.

Od 2017 roku nakładem Prószyński Media ukazują się  m.in. książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowej "Cukierni Pod Amorem", a także – w hołdzie oddanym twórczości genialnego poety – kolejne tomy wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Dzięki bezprecedensowej współpracy Prószyński Media i Wydawnictwa Albatros, polskich wydawców książek Stephena Kinga, w kooperacji z koncernem prasowym Ringier Axel Springer Polska, do rąk miłośników tego autora w latach 2017-2019 trafia pierwsza na polskim rynku KOLEKCJA MISTRZA GROZY, obejmująca 48 powieści wydanych w 64 tomach w twardej oprawie.

Podczas 10. Warszawskich Targów Książki (2019) Biblioteka Analiz ogłasza zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Jednym z laureatów zostaje Mieczysław Prószyński Podczas 10. Warszawskich Targów Książki (2019) Biblioteka Analiz ogłasza zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Jednym z laureatów zostaje Mieczysław Prószyński.

Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną i umożliwić dalszy rozwój działalności wydawniczej i sprzedażowej Prószyński Media angażuje się w nowy projekt e-commerce, w którym łączy siły z wydawnictwem Czarna Owca. W październiku 2019 roku powstaje nowoczesna księgarnia internetową Inverso.pl, która oferuje książki, e-booki, audiobooki, gry, puzzle oraz artykuły szkolne i papiernicze.

wersja do druku