Strona główna / Popularnonaukowe / Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką
Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7648-443-3, 978-83-7469-459-9
Data wydania: 25.01.2007
Format: 146mm x 225mm
Liczba stron: 240
Cena detaliczna: 29,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Tłumaczenie: Paweł Strzelecki
Czy szachownicę bez dwóch pól można przykryć kostkami domina? Czy wielościan sklejony ze sztywnego kartonu będzie sztywny? Dlaczego grzanki spadają masłem na dół? Czy rozcinając kulę na części można uzyskać dwie kule o tym samym promieniu? Co kupować, grając w Monopol? Jak coś ujawnić, nie ujawniając niczego? Ilu robotników budowało piramidy? Czy można mieć pewność zwycięstwa w grze i nie wiedzieć, jak je odnieść? Czy w sali pełnej luster może istnieć punkt, nieoświetlony przez płomień zapałki?

Na te i wiele innych pytań odpowiada z brytyjskim poczuciem humoru Ian Stewart, pokazując, że od zwykłej codzienności do poważnej - i jednocześnie przyjemnej! - matematyki jest znacznie bliżej, niż się wielu osobom wydaje. Matematyka nie jest bowiem ani dziedziną martwą, ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji.

...kawałek niezłej rozrywki intelektualnej z matematyką w tle.
Focus, 05/2007

Ian Stewart
(ur. 1945) - profesor matematyki Uniwersytetu Warwick, były współpracownik „Scientific American” i „New Scientist”. Członek The Royal Society w Londynie. Czytelnicy znają go jako autora oraz współautora wielu książek popularnonaukowych, m.in. wydawane przez Prószyński i S-ka:
Wytwory rzeczywistości 2003 (współautor Jack Cohen)
Załamanie chaosu 2005 (współautor Jack Cohen)
Nauka Świata Dysku I i II 2005 (współautor Jack Cohen i Terry Pratchett)

Patroni:

wersja do druku