Strona główna / Literatura faktu, historia / Himmler. Buchalter śmierci

Inne książki tego autora

Konferencja w Wannsee. Droga do "ostatecznego rozwiązania"

Peter Longerich
Cena detaliczna: 39,90 zł

Hitler. Biografia

Peter Longerich
Cena detaliczna: 99,90 zł

Goebbels. Apostoł diabła

Peter Longerich
Cena detaliczna: 89,00 zł

Inne książki z tej serii

Hess. Fanatyczny wyznawca

Pierre Servent
Cena detaliczna: 69,99 zł

Hitler. Upadek zła 1939-1945

Volker Ullrich
Cena detaliczna: 99,99 zł

Mao. Cesarstwo cierpienia

Torbjorn Faerovik
Cena detaliczna: 79,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Wołyniacy. Jedno życie

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 42,00 zł

Hess. Fanatyczny wyznawca

Pierre Servent
Cena detaliczna: 69,99 zł

Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum

Rachela Berkowska
Cena detaliczna: 43,00 zł
Himmler. Buchalter śmierci

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7839-746-5
Tytuł oryginału: Heinrich Himmler. Biographie
Data wydania: 15.04.2014
Format: 165mm x 241mm
Liczba stron: 960
Cena detaliczna: 89,00 zł Seria: Oblicza zła
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Sebastian Szymański, Jarosław Skowroński
Biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium.

Jak to możliwe, że wywodzący się z katolickiej rodziny niepozorny i zakompleksiony człowiek zmienił się w monstrum odpowiedzialne za zagładę niezliczonych ludzkich istnień? Jak to możliwe, że ktoś o tak banalnej osobowości jak Himmler rozszerzał zakres swojej władzy, począwszy od SS, przez Gestapo i policję, aż do stanowiska ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii, z morderczą precyzją planując kolejne zbrodnie na niewyobrażalną skalę?

W pierwszej tak obszernej i szczegółowej biografii Heinricha Himmlera wybitny niemiecki historyk Peter Longerich mierzy się z tymi pytaniami, odtwarzając dzięki przenikliwej analizie wierny portret psychologiczny jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów. Autor wykracza poza utarty schemat biografii politycznej i uwzględnia całe życie Himmlera i różne sfery jego aktywności, w tym również te pozapolityczne. Tak wszechstronne podejście pozwala zrekonstruować rozwój osobowości Himmlera, poznać zasadnicze cechy jego charakteru i typowe wzorce zachowań w latach kształtowania się jego osobowości, postaw życiowych, czyli na początku kariery politycznej, a to z kolei rzuca światło na jego późniejsze życie.

W tle tej niebywale szczegółowej biografii pojawia się niezwykłe i jakże ważne dla Europy i świata pierwsze półwiecze XX wieku. Tyle że zamienione przez Heinricha Himmlera w buchalterię śmierci – wykazy, plany, wykresy. I fantazje. Od nowej, antychrześcijańskiej religii, przez ideał teutońskiej rasy, przestrzeń życiową na Wschodzie, po plany komór gazowych i krematoriów. Rejestry wymordowanych narodów i ras. Nieludzki cynizm i chłód… Odkrywamy świat o wiele straszniejszy niż bitewne pola, bo pokazujący, jak w zaciszu gabinetów, w pochyleniu nad książkami rodzi się nikczemna kreatura gorsza być może od Hitlera.

Niech nikogo, broń Boże, nie zniechęci pokaźny rozmiar tej książki. Dzieło Petera Longericha mogłoby być trzy razy grubsze, a i tak czytałoby się je z zapartym tchem. I z rosnącym przerażeniem. Jeszcze nikt nigdy nie napisał bowiem tak wnikliwego i zarazem fascynującego studium najbardziej zbrodniczej postaci Trzeciej Rzeszy – Reichsführera-SS Heinricha Himmlera.
Człowieka, który bez mrugnięcia okiem wysyłał na śmierć w komorach gazowych setki tysięcy dzieci. A jednocześnie pisał rzewne listy do swojej ukochanej córeczki. Człowieka, który głosił kult męskiej siły i aryjskiego ideału urody, a sam był słabowitym kurduplem o fizjonomii podrzędnego buchaltera. Człowieka pełnego uraz, kompleksów, dziwactw i zdumiewających wręcz krwiożerczych instynktów.
Czytając książkę Longericha, nie miałem najmniejszej wątpliwości, że obcuję ze złem w najczystszej postaci. Jak to się stało, że „miły niemiecki chłopak z dobrego domu” zamienił się w diabła w ludzkiej skórze? Odpowiedź w środku.

Piotr Zychowicz, autor „Paktu Ribbentrop-Beck” i „Obłędu ’44”, redaktor naczelny „Historii Do Rzeczy”

Biografia jednej z najpodlejszych istot, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi – przemyślana, wnikliwa i niemal niewyobrażalnie wyczerpująca.
„Washington Post”

Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Specjalizuje się w tematyce związanej z Holokaustem. Ukończył Uniwersytet w Monachium, pracował w monachijskim Instytucie Historii Współczesnej (Institut für Zeitgeschichte), Instytucie Fritza Bauera (Fritz Bauer Institut) we Frankfurcie nad Menem oraz w Centrum Studiów nad Holokaustem Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (The Center or Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum). Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego oraz dyrektorem Centrum Badań Holokaustu i historii XX wieku (Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History) tej uczelni.

Patroni:

historia.jpg

dorzeczy.jpg

historia_do_rzeczy.jpg

wp.gif
polimaty.jpg
histmag.jpg


WiŻ IOH [białe tło]_1.jpg

ksiazki.wp.jpg

wersja do druku