Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie


39.90 

  • Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
  • Data wydania: 20.07.2006
  • Oprawa: twarda
  • Format: 151 x 231 mm
  • Liczba stron: 200
  • ISBN: 83-7469-349-5
  • EAN: 9788374693493

Dwunastego kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w kosmos. Podróż orbitalna statkiem Wostok trwała zaledwie 108 minut, lecz przyniosła mu światową sławę. Radziecki kosmonauta wciąż pozostawał jednak osobą niezwykle tajemniczą. W biografii „Gwiezdny bohater” po raz pierwszy opowiedziana została prawda o drodze, jaką przebył – od wiejskiego chłopca po bożyszcze wiwatujących tłumów – o późniejszym upadku, gdy z trudem wytrzymywał napór nagłej sławy, o jego rozczarowaniu swą ojczyzną, a także kulisach jego tajemniczej śmierci w wieku zaledwie 34 lat. Dzięki lekturze tej książki czytelnik będzie mógł poznać także fascynujące szczegóły ściśle tajnego radzieckiego programu kosmicznego – jego zdobycze techniczne, triumfy i porażki. Autorzy przytaczają liczne fragmenty wnikliwych, często poruszających rozmów z członkami rodziny, przyjaciółmi, kolegami, aniołami stróżami z KGB i rywalami Gagarina, którzy na ogół dopiero teraz, po latach, zdecydowali się mówić na te tematy. Na kanwie ich cennych świadectw udało się nie tylko odtworzyć nieznaną historię pierwszego kosmonauty, ale i ukazać nieznane oblicze państwa, które dzięki Gagarinowi mogło święcić triumfy.

Bardzo dobra książka. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy pasjonują się lotami kosmicznymi. Także dla tych, których ciekawi Rosja i dla tych, których intryguje pytanie, dlaczego człowiek wciąż przekracza nowe granice.

Jan Strzałka, Tygodnik Powszechny

Gdy eksperymentowaliśmy na psach 50% z nich przeżyło; jak wiadomo człowiek zniesie więcej niż pies – ta wypowiedź jednego z naukowców zaangażowanych w radziecki program podboju kosmosu doskonale ilustruje, jakim kosztem ZSRR udało się wystać na orbitę Jurija Gagarina. Jego dzieje – od małego majsterkowicza po rozczarowanego komunizmem bohatera narodowego – czyta się jednym tchem jak dobrą powieść sensacyjną. Książka tak naprawdę nie ma zakończenia, ponieważ do dziś nie znamy okoliczności śmierci pierwszego kosmonauty.

Focus