Strona główna / / Aktualności / Grzesiuk bez cenzury - spotkanie w Faktycznym Domu Kultury

Nowości

Grace i Grace (audiobook CD)

Margaret Atwood
Cena detaliczna: 39,90 zł

Słowikowa o więzieniach dla kobiet

Monika Banasiak, Artur Górski
Cena detaliczna: 36,00 zł

Koniec i początek

Manula Kalicka
Cena detaliczna: 39,90 zł

Zapowiedzi

Nieczuły rozpustnik

Lisa Kleypas
Cena detaliczna: 36,00 zł

Puste krzesło

Jeffery Deaver
Cena detaliczna: 39,90 zł

Wojna na miny

Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Cena detaliczna: 29,90 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Outsider Stephen King
  2. Policjanci. Ulica Katarzyna Puzyńska
  3. Arabski syn Tanya Valko

Fotogaleria

więcej »
08.01.2018

Grzesiuk bez cenzury - spotkanie w Faktycznym Domu Kultury

Z okazji pierwszego wydania "Pięć lat kacetu" bez skreśleń i cenzury w czwartek 1 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie na spotkanie z udziałem członków rodziny Stanisława Grzesiuka, jego przyjaciół i wielbicieli.


Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński - dziennikarz "Gazety Wyborczej". W programie występ Janka Młynarskiego, który zagra na oryginalnej bandżoli Pana Stanisława i zaśpiewa jego piosenki!

O książce:

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

wersja do druku