Strona główna / / Aktualności / Grzesiuk bez cenzury - spotkanie

Nowości

Wśród nocnych Cisz

Małgorzata Hayles
Cena detaliczna: 36,00 zł

Pokrewne dusze

Agata Kołakowska
Cena detaliczna: 39,90 zł

Tajemnicze życie oceanów

Robert Hofrichter
Cena detaliczna: 36,00 zł

Zapowiedzi

Mózg, władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy niż godzina, a minuta dłuższa od dnia

Dean Buonomano
Cena detaliczna: 44,90 zł

F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat

Praca zbiorowa
Cena detaliczna: 29,90 zł

Rodzanice

Katarzyna Puzyńska
Cena detaliczna: 39,90 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Dawid Kwiatkowski. Optymistyczny kalendarz 2019 Dawid Kwiatkowski
  2. Jestem żoną terrorysty Laila Shukri
  3. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć Beata Sabała-Zielińska

Fotogaleria

więcej »
17.04.2018

Grzesiuk bez cenzury - spotkanie

Zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki Stanisława Grzesiuka "Boso, ale w ostrogach" w wersji bez cenzury! Spotkanie odbędzie się we wtorek 8 maja o godz. 18:00 w Kinie Atlantic przy ul. Chmielnej 33 w Warszawie.

 
Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", a gospodarzem będzie Artur Wolski.

W programie:
18:00 - 18.10 – fragmenty książki w interpretacji Marcina Przybylskiego,
18.10 - 19.15 – dyskusja z udziałem Bartosza Janiszewskiego – autora biografii "Grzesiuk. Król życia", Mateusza Szlachtycza i Alexa Kłosia – reżysera i autora scenariusza filmu "Grzesiuk. Chłopak z ferajny",
19.30 - 20.30 – projekcja filmu "Grzesiuk. Chłopak z ferajny".

Wstęp bezpłatny, aby wziąć udział w wydarzeniu, należy do 1 maja wypełnić formularz dostępny pod linkiem: http://tiny.pl/g2wjq.


O książce:


Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.
Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak "Pięć lat kacetu" natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany został na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

wersja do druku