Strona główna / Literatura faktu, historia / Alfabet mafii

Aktualności

14.09.2020

Prószyński Media kończy wydawanie WIEDZY I ŻYCIA

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Alfabet mafii

Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski

Wstęp

Nie byłoby tej książki, gdyby nie serial dokumentalny TVN i "Polityki" zatytułowany "Alfabet mafii". Podczas pracy nad telewizyjnym dokumentem - uczestniczyliśmy w tym przedsięwzięciu jako dziennikarze przeprowadzający przed kamerą wywiady z gangsterami, ich rodzinami, ofiarami, sędziami, prokuratorami i adwokatami - zdobyliśmy informacje i materiały, które w dziennikarskim żargonie nazywamy ekskluzywnymi. Poznaliśmy wiele głęboko skrywanych tajemnic ludzi uważanych za sam kwiat polskiego przestępczego podziemia, ich życie prywatne, poglądy na świat, problemy, miłości i nienawiści. Tą wiedzą podzielimy się z czytelnikami.

W naszej książce publikujemy część wywiadów, jakie udało nam się przeprowadzić. Trzy sesje nagraniowe odbyliśmy z Jarosławem S., ps. Masa, świadkiem koronnym w wielu procesach. Rozmawiali z nami jego wrogowie: Janusz P., ps. Parasol, Zygmunt R., ps. Bolo (nie zgodził się na wywiad przed kamerą, cytujemy tę rozmowę ze stenogramu), Henryk N. ps. Dziad, Marek M., ps. Oczko. Oryginalnego wywiadu udzielił nam Zbigniew M. ps. Carrington, który po wypadku rowerowym doznał urazu głowy i jest inwalidą. Na rozmowę zgodził się uważany za killera grupy Krakowiaka Zdzisław Ł.. Zapisaliśmy także rozmowy z mniej znanymi, ale - w naszej opinii - intrygującymi postaciami kryminalnego półświatka: Grubym Jankiem, Jakubkiem (obaj od sprawy Carringtona), Rafałem Ch., ps. Czarny, Zbigniewem R., ps. Drakula i i dziesiątkami innych. Część wynurzeń tych ludzi przedstawiamy w książce.

To jasne, że bohaterowie kronik kryminalnych w rozmowach z nami nie powiedzieli wszystkiego. Przedstawili wyłącznie swój punkt widzenia, swoją prawdę i uczynili to wyłącznie, aby pokazać się w innym, lepszym świetle, niż wynikałoby z aktów oskarżenia poświęconych ich czynom. Uznaliśmy, że to cena, jaką warto zapłacić za możliwość uzyskania wywiadów, często jedynych w swoim rodzaju, gdyż wielu bohaterów "Alfabetu mafii" dotychczas nigdy nie wypowiadało się ani na łamach gazet, ani przed kamerami telewizyjnymi. Czytelnik będzie miał możliwość skonfrontowania ich wersji zdarzeń z wersjami prokuratorów i policjantów - niech sam zdecyduje komu uwierzyć.

Podczas pracy nad "Alfabetem mafii" ekipę realizacyjną spotkały liczne zabawne i wcale niezabawne przygody - o nich też opowiemy. Przedstawimy naszą, subiektywną historię polskiej odmiany mafii, przypomnimy głośne wydarzenia i ujawnimy inne, dotychczas nieznane. Ale to nie będzie książka historyczna, nie mamy takich ambicji. To reporterski zapis, samo życie.

Nie byłoby tej książki, gdyby nie wspólna praca nad serialem TVN i "Polityki". Dlatego chcemy podkreślić, że cichymi współautorami "Rozmów z mafią", są autorzy "Alfabetu mafii" - Lidia Kazen, Krzysztof Spiechowicz i przede wszystkim reżyser, producent serialu i jego pomysłodawca Artur Kowalewski. Jeżeli uznacie, że ta książka "czyta się", to także dzięki nim. Jeżeli zaś "czytać się" nie będzie, to wyłącznie z naszej winy.