Strona główna / Poradniki, rozwój osobisty / Cena urody. Tanie czy drogie? Jak kupować kosmetyki?

Aktualności

21.11.2019

Spotkanie z Manulą Kalicką w Warszawie

W czwartek 12 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do Domu Kultury Śródmieście - Międzypokoleniowej Klubokawiarni w Warszawie (ul. Anielewicza 3/5) na spotkanie z Manulą Kalicką, autorką książki "Jej drugie życie.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Cena urody. Tanie czy drogie? Jak kupować kosmetyki?

Katarzyna Bosacka, Maria Noszczyk

ZANIM SZARPNIESZ SIĘ NA KREM

Znakomity krem na zimę: 5 dkg smalcu, 5 g olejku kamforowego.
Smalec rozpuszczasz na parze i dokładnie mieszasz z olejkiem,
zlewasz do słoiczka, zastudzasz.

 

To nie do wiary, ale taki przepis polecał poradnik kosmetyczny z lat 60. Dziś na półce w pobliskiej drogerii znajdziesz co najmniej kilkadziesiąt znakomitych kremów w cenie od kilku do kilkuset złotych. Wyboru dokonasz pod wpływem różnych impulsów: reklamy, przywiązania do marki, podpowiedzi koleżanki, artykułu w prasie kobiecej. Jeśli wyjdziesz z drogerii z kremem za 5 złotych, pomyślisz, że to skąpstwo i nie powinnaś tak oszczędzać na urodzie. Jeśli kupisz krem za 200 złotych, dręczyć cię będą wyrzuty sumienia, że grubo przesadziłaś. Czy więc warto kupować drogie kremy czy tańsze?
Dziś przemysł kosmetyczny oprócz konkretu w słoiczku sprzedaje także marzenia. Czasem wmawia kobietom, że wyleczy je z kompleksów - odchudzi biodra, powiększy piersi (a nawet przeniesie tłuszcz z pupy na biust!), dotleni skórę, odmłodzi czy wręcz zadziała niczym antydepresyjny prozac - poprawi humor. Owszem, wiara czyni cuda, ale czy muszą one tyle kosztować?
Wbrew pozorom kosmetyka to nie czarna magia. Lista składników, które zamknięte w kremie działają na skórę, nie jest zbyt długa. Zanim więc kupisz drogi krem-cud, zapytaj o zdanie kosmetyczkę, a najlepiej dermatologa estetycznego. Być może okaże się, że te kilkaset złotych można wydać z większym zyskiem dla skóry.
„Włosy normalne powinno się myć raz na 2-3 tygodnie. Gdy są przesuszone, lubią, aby wcierać w nie zwykły tłusty krem do twarzy, codziennie rano i wieczór”.
Te stare rady uświadamiają nam, jakie zmiany zaszły w kosmetologii. Jak specjalistycznych zabiegów z użyciem laserów, prądu, ultradźwięków, kapsuł kosmetycznych i ciekłego azotu dokonują dziś spece od urody. Jednak mimo tych wszystkich technometod podstawą pielęgnacji i zapobiegania chorobom skóry nadal pozostają kosmetyki. Nie ma co ukrywać, że także dzięki nowoczesnym kosmetykom starzejemy się wolniej niż nasze mamy czy babcie, choć nawet najdroższy krem nie pomoże, gdy pracujesz 12 godzin na dobę, nie dosypiasz i palisz paczkę papierosów dziennie.
Po które kosmetyki zatem warto sięgać, a jakie można sobie darować? Na czym zaoszczędzić, a na co nie skąpić grosza? Jak dobierać kosmetyki do swojej cery? Jakie zabiegi w gabinecie kosmetycznym albo lekarskim nie okażą się stratą czasu i pieniędzy? Co jest prawdą, a co tylko reklamą?
Nasz poradnik odpowie na te pytania.