Strona główna / Literatura światowa / Prowansja od A do Z

Aktualności

26.11.2021

Dwie książki Prószyński i S-ka z Nagrodą KLIO!

Z przyjemnością informujemy, że Agnieszka Cubała oraz Krzysztof Mordyński otrzymali Nagrodę KLIO 2021 w kategorii Varsaviana. Gratulujemy!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem córką szejka Laila Shukri
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Billy Summers Stephen King

Prowansja od A do Z

Peter Mayle

Znalazłem się w krainie zboża, wina, oliwy i słońca.
Czego więcej można oczekiwać w niebie?

Thomas Jefferson w Aix-en-Provence, 27 marca 1787

Upchnięcie Prowansji w jednym tomie jest zadaniem praktycznie niewykonalnym. Zbyt wiele historii, zbyt wiele materiału. Tysiące lat ludzkiego bytowania; mnóstwo kościołów i zamków, miast i wsi; armia zarówno szacownych, jak i niesławnych mieszkańców, między nimi Petrarka, Nostradamus, Raymond de Turenne i markiz de Sade; plejady artystów, poetów i pisarzy: Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Frédéric Mistral, Marcel Pagnol, Alphonse Daudet i Jean Giono; legendy i mity, góry i winnice, trufle i melony, święci i potwory. Od czego zacząć? Co uwzględnić? Co pominąć?
Wielu pisarzy, stanąwszy przed tym problemem, jako rozwiązanie wybierało specjalizację. Ograniczali się do pewnych tematów - architektury sakralnej, wpływów rzymskich, kulturowego znaczenia bouillabaisse czy jakiegoś innego z setki oblicz Prowansji - pisząc wyczerpujące, często naukowe książki. Jakkolwiek stworzyli dzieła godne podziwu, nie próbowałem iść w ich ślady. I pewnie dobrze, bo nie jestem uczonym.
Zamiast tego ułożyłem mozaikę własnych, osobistych zainteresowań, osobistych odkryć i osobistych dziwactw. Może to sprawiać wrażenie nonszalanckiego podejścia do pracy pisarskiej, lecz zapewniam, że przestrzegałem pewnych reguł i ograniczeń.
O ile to możliwe, starałem się pomijać najbardziej popularne obiekty, budynki i pomniki. Innym pozostawiłem Pont du Gard, rzymski amfiteatr w Arles, opactwo w Sénanque, pałac papieski w Awinionie oraz dziesiątki historycznych wspaniałości, tak często podziwianych i tak dokładnie opisanych. Z tego samego powodu zaniedbałem miejsca słynące z niezwykłych widoków, jak Camargue oraz jeden z najpiękniejszych odcinków prowansalskiego wybrzeża, Calanques na wschód od Marsylii.
W doborze tematów kierowałem się zestawem prostych pytań. Czy ten temat mnie interesuje? Czy mnie bawi? Czy jest w nim coś, czego jeszcze dobrze nie poznano? Ta srocza metoda przeskakiwania od jednego obiecującego zagadnienia do drugiego ma przynajmniej jedną wielką zaletę - pozwala uwzględnić praktycznie wszystko. Każda osoba i każda rzecz mogą się nadawać do opisania, jeśli tylko wzbudziły moją ciekawość. To w każdym razie tłumaczy, dlaczego zebrałem kolekcję, w której pomieściły się tak dalece niezwiązane ze sobą tematy, jak przepis na tapenade i poranek spędzony z katem.
W trakcie moich poszukiwań często musiałem sobie przypominać o prowansalskim zamiłowaniu do anegdoty, ubarwiania wypowiedzi w rozmowach i niewiarygodnych historii. Nie czuję się winny, że zapisałem większość z tego, co mi mówiono, nawet jeśli brzmiało nieprawdopodobnie. Ostatecznie żyjemy w czasach, kiedy rutynowo przekształca się prawdę, zwykle dla uzyskania korzyści politycznych. Jeśli czasem zdarzało mi się przekraczać granicę wiarygodności, miałem ku temu dobry powód - rozbawienie czytelnika.
Postępując w tym samym duchu, nie kwestionowałem zbyt głęboko informacji uzyskiwanych od ekspertów, a tych Prowansja jest pełna. Niemal wszyscy bez wyjątku chętnie dzielili się ze mną swoim czasem, radami i opiniami. Problem pojawiał się wtedy, gdy to samo pytanie zadawałem dwóm ekspertom. Kiedy jest najlepszy moment na zbiór oliwek? Jak zapobiec wchodzeniu skorpionów do domu? Czy klimat Prowansji się ociepla? Czy pastis rzeczywiście jest lekarstwem na wszelkie dolegliwości? Niezmiennie otrzymywałem sprzeczne odpowiedzi, a każda wygłaszana była z wielkim przekonaniem. Przyznaję, że zawsze dawałem wiarę tym najbardziej nieprawdopodobnym.
Spośród tych ekspertów jeden szczególnie zasługuje, by go tu wymienić, choć pojawia się także kilka razy na dalszych stronach. Chodzi o emerytowanego profesora, monsieur Farigoule'a. Obecnie poza głównym nurtem życia akademickiego zorganizował bezpłatny kurs służący edukacji nierozgarniętych cudzoziemców, a ja jestem jego ulubionym uczniem. Prawdę mówiąc, podejrzewam, że mogę być uczniem jedynym. Nasze lekcje odbywają się w miejscowej kawiarni, a program nauczania obejmuje wyjątkowo szeroki zakres wiedzy, jako że monsieur Farigoule zdaje się ekspertem od wszystkiego. Zasięgałem jego opinii między innymi na temat gniazd szer-szeni, miłosnego życia Napoleona, stosowania oślego nawozu do użyźniania ziemi, poezji Mistrala, podstawowych różnic w charakterze Francuzów i Anglosasów oraz papiestwa awiniońskiego. Nigdy nie wstrzymywał się od odpowiedzi, zwykle skłonny do sporu i zawsze bardzo pewny siebie. Wiele zawdzięczam jego niekonwencjonalnym przemyśleniom i niniejszym z przyjemnością wyrażam mu swe podziękowanie.

Trochę zawodnej geografii

Mam wrażenie, że prawie każdy, począwszy od pierwszych rzymskich kartografów, miał bardzo głębokie przekonanie, że wie, gdzie dokładnie leży Prowansja. Jednak na nieszczęście dla poszukiwacza geograficznej prawdy i precyzji te przekonania znacząco się różniły, czasami o setki kilometrów. Mówiono mi, na przykład, że Provence commence a Valence, daleko na północy w departamencie Rodan-Alpy. Niedawno popełniłem błąd, przekazując tę informację mojemu osobistemu mentorowi, monsieur Farigoule'owi, który zganił mnie za gadanie bzdur. Można nieco naciągnąć granicę, stwierdził, włączając do Prowansji Nyons w nagrodę za doskonałe oliwki, ale ani o centymetr dalej na północ. Równie nieprzejednany był w kwestii wschodniej granicy (NEmes) oraz krańca zachodniego (Sisteron).
Faktem jest, że w ciągu wieków granice naciągały się i kurczyły; tu wybrzuszenie, tam wklęsłość, trochę w prawo, trochę w lewo. Nazwy także się zmieniały albo znikały z powszechnego obiegu. Nie tak dawno mniej znane Basses-Alpes zyskały na popularności i awansowały na Alpes-de-Haute-Provence. A kto w dzisiejszych czasach może z przekonaniem określić, gdzie Comtat Venaissin się zaczyna, a gdzie kończy? Nie ma przesady w stwierdzeniu, że cały ten obszar od wielu lat stanowił afront dla francuskiego poczucia schludności, porządku i logiki.
Rzecz jasna, ten przypadkowy, niemal średniowieczny stan rzeczy nie mógł trwać w nowoczesnym świecie. Należało coś z nim zrobić. Dlatego w końcu, wyrażając niezadowolenie żywą gestykulacją, urzędnicy odpowiedzialni za tego rodzaju sprawy postanowili połączyć kilka départements południowo-wschodniej Francji w jeden nowy, zwarty region. Naturalnie, potrzebna była nazwa, a któż mógłby wymyślić lepszą, jak nie ta ukryta w cieniu, lecz wpływowa postać - minister od akronimów? (Możemy mu być wdzięczni za takie osiągnięcia, jak CICAS, CREFAK, CEPABA, CRICA - wystarczy szybkie zerknięcie do książki telefonicznej Vaucluse. Istnieją dosłownie tysiące innych).
Wezwano ministra. Przebiegł w myślach alfabet i popadł w zadumę. No i wymyślił. Narodziła się PACA: Provence-Alpes-Cote d'Azur (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), rozciągająca się od Arles na zachodzie po granicę włoską na wschodzie - prosta, porządna, poprawna administracyjnie jednostka geograficzna. Co za ulga. Przynajmniej wszyscy wiemy, gdzie jesteśmy.
Czy na pewno? Obecnie ludzie spędzający wakacje w Saint-Tropez, w Nicei, a nawet w odległym Menton nadal wysyłają do domu pocztówki opisujące z entuzjazmem ich cudowny pobyt w Prowansji. Zagraniczni dziennikarze, dostrzegłszy kępę lawendy na wzgórzach wokół Cannes, natychmiast rozpisują się o urokach prowansalskiego krajobrazu. Rybna kolacja w Antibes awansuje do miana prawdziwej prowansalskiej bouillabaisse. A w folderach agentów nieruchomości - tych nieuleczalnie twórczych istot - każdy kamienny dom z pochyłym dachem, choćby stał nieopodal Monte Carlo, automatycznie uchodzi za prowansalski mas.
Innymi słowy, „Prowansja” i „prowansalski” występują w miejscach, gdzie - mówiąc wprost - nie mają żadnego interesu występować.
Gdzie zatem jest Prowansja i którędy biegnie jej granica? Mapy się różnią. Opinie bywają rozmaite. Ja sam w końcu przystałem na geograficzne poglądy monsieur Farigoule'a, których odbicie znajdziecie na załączonej tu mapie. Prowansja - przynajmniej w tej książce - składa się z trzech départements: Bouches-du-Rhône, Alpes-de-Haute-Provence oraz Vaucluse. Oczywiście istnieje możliwość, że wiele osób uzna tę decyzję za czysto arbitralną. Co więcej, możliwe jest, że niektóre hasła zamieszczone na dalszych stronach wykraczają nieco poza te granice. Proszę o wybaczenie. W ramach przeprosin i usprawiedliwienia mogę jedynie, prowansalskim zwyczajem, wzruszyć ramionami.