Strona główna / / Aktualności / Ewa Błaszczyk i Remigiusz Grzela nagrodzeni

Nowości

Co kryją jej oczy

Sarah Pinborough
Cena detaliczna: 39,99 zł

Chorwackie powroty

Anna Karpińska
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zwyczajna kobieta

Anna Płowiec
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Czterdzieści dusz

Piotr Borlik
Cena detaliczna: 42,00 zł

Psie pazury

Thomas Savage
Cena detaliczna: 42,00 zł

Arabska kochanka

Tanya Valko
Cena detaliczna: 42,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski
23.10.2018

Ewa Błaszczyk i Remigiusz Grzela nagrodzeni

Ewa Błaszczyk i Remigiusz Grzela zostali laureatami IV edycji Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa za spektakl "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam".
Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa została w tym roku przyznana po raz czwarty. Kapituła pod kierunkiem italianisty Jarosława Mikołajewskiego wyróżniła najważniejsze osiągnięcia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską. W książce "Podwójne życie reporterki" dziennikarz, pisarz i dramaturg, Remigiusz Grzela, przypomina postaci dwóch wybitnych dziennikarek - sylwetkę i warsztat dziennikarski Oriany Fallaci opisuje w zestawieniu i konfrontacji z osobowością i dziennikarstwem Teresy Torańskiej. Z kolei razem z Ewą Błaszczyk Remigiusz Grzela stworzył wokół Oriany Fallaci spektakl, który Kapituła Nagrody im. Leopolda Staffa uznaje dziś za włosko-polskie wydarzenie ostatniego roku.


O książce:

Długo wyczekiwany portret dwóch wybitnych dziennikarek.

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały.
Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc swoim czytelnikom w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Fallaci i Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał brawurowy i głęboki portret dwóch wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać.

Jedna urodziła się we Florencji, druga w Wołkowysku. Ta z Florencji zaczęła pracę w zawodzie od podróży dookoła świata, ta z Wołkowyska od podróży do kujawskiego PGR-u.
Świat dzielił się na Zachód i Wschód. Obie z uwagą przyglądały się swojej części świata. I obie zadały sobie banalne przecież pytanie: Skąd bierze się zło? Z ideologii? Z religii? Może z człowieka?
Remigiusz Grzela napisał o nich ważną i mądrą książkę. Nie paraliżował go strach przed nieuchronnym porównaniem. I słusznie. Jest godnym partnerem dla obu: dla Oriany Fallaci i dla Teresy Torańskiej.
Hanna Krall

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", "Krafftówna w krainie czarów", książek reporterskich "Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni".

wersja do druku