Strona główna / Literatura faktu, historia / Ekonomia nie kłamie

Inne książki tego autora

Dzieci Rifa'y. Muzułmanie i nowoczesność

Guy Sorman
Cena detaliczna: 29,90 zł

Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Guy Sorman
Cena detaliczna: 29,90 zł

Made in USA

Guy Sorman
Cena detaliczna: 26,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Za kratami

Artur Górski
Cena detaliczna: 42,00 zł

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Halszka Witkowska
Cena detaliczna: 45,00 zł

Hoxha. Żelazna pięść Albanii

Blendi Fevziu
Cena detaliczna: 69,99 zł
Ekonomia nie kłamie

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7648-011-4
Tytuł oryginału: L'économie ne ment pas
Data wydania: 26.02.2009
Format: 146mm x 225mm
Liczba stron: 264
Cena detaliczna: 35,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Krzysztof Wakar

Między ekonomistami istnieje porozumienie: nie ma alternatywy dla gospodarki rynkowej. To gospodarczy koniec dziejów, który drażni idealistów i ideologów, marzących o świecie bardziej sprawiedliwym, bardziej duchowym i bardziej „zielonym”. Ekonomia naucza, że warunkiem rozwoju nie musi być, jak sądzono jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, posiadanie zasobów naturalnych. Dowodzi, że nie ma cywilizacji niezdolnej do rozwoju, jak uważano jeszcze w latach 80. Do rozwoju nie jest nawet konieczna demokracja. Znaczenie mają tylko dobre wybory w polityce gospodarczej. 

W ciągu XX wieku złe polityki gospodarcze doprowadziły do ruiny całe narody, przynosząc więcej ofiar niż jakakolwiek wielka epidemia. Jednocześnie prywatyzacja i kapitalizm pozwoliły zbudować potęgę Europy Zachodniej i odbudować Europę Wschodnią. Dobra gospodarka wyrwała z powszechnej biedy około 800 milionów ludzi, zwłaszcza w Indiach i Chinach.
 
Guy Sorman pokazuje, że niezwykły wzrost i ogólna poprawa jakości życia są dziełem nie tylko upadku socjalizmu, ale także postępów ekonomii jako nauki, która choć ciągle zbyt mało rozumiana przez ogół jest jednak coraz bardziej wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji na skalę państwa.

Guy Sorman

Francuski pisarz, wydawca, publicysta, stały współpracownik m.in.: „Le Figaro”, „The European Wall Street Journal”, „Europy”(dodatku do gazety „Dziennik. Polska. Europa. Świat”), autor wielu książek, w tym znanych w Polsce: "Prawdziwi myśliciele naszych czasów" (1993), "Made in USA" (2005), "Rok koguta" (2006), "Dzieci Rifa’y" (2007).


Patroni:

wersja do druku