Strona główna / Popularnonaukowe / Czym jest życie? Fizyczne aspekty żywej komórki. Umysł i materia. Szkice autobiograficzne

Inne książki z tej kategorii

Wszechświat. Biografia

Paul Murdin
Cena detaliczna: 49,99 zł

Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Cena detaliczna: 55,00 zł

Hawking, Hawking. Geniusz i celebryta

Charles Seife
Cena detaliczna: 69,99 zł
Czym jest życie? Fizyczne aspekty żywej komórki. Umysł i materia. Szkice autobiograficzne

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-7180-759-7
Tytuł oryginału: What is Life? The Physical Aspect of the Living Cell. Mind and Matter. Autobiographical Sketches
Cena detaliczna: 0,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Klasycy Nauki
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Stefan Amsterdamski
Czym jest życie? to klasyczny, liczący już ponad pół wieku, esej wielkiego fizyka Erwina Schrödingera, .
Znakomity uczony odpowiadając na tytułowe, fundamentalne pytanie, podejmuje próbę zjednoczenia ówczesnej wiedzy z różnych dziedzin nauki. Imponująca rozmachem i dyscypliną rozumowania pozycja, na której wychowały się pokolenia współczesnych naukowców.

Esejowi towarzyszy rozprawa Umysł i materia poświęcona miejscu świadomości w świecie fizycznym i biologicznym uwarunkowaniom działania umysłu. Ich dopełnieniem są Szkice autobiograficzne - opowiadające o życiu i pracy tego naukowca w pierwszej połowie naszego stulecia.

Czym jest życie? Erwina Schrödingera to jeden z najznakomitszych esejów naukowych, jakie powstały w naszym stuleciu. Wielki fizyk, współtwórca mechaniki kwantowej i laureat Nagrody Nobla za matematyczne sformułowanie mechaniki falowej napisał go - jak sam przyznaje - "z tęsknoty za spójną wiedza o świecie". I choć we wstępie do pierwszego wydania tego tekstu usprawiedliwia się z próby "syntezy faktów i teorii na podstawie wiedzy z drugiej reki", praca ta - skierowana do osób pozostających poza środowiskiem naukowym - zdobyła wielka popularność takze wśród naukowców i wywarła poważny wpływ na rozwój nowoczesnej biologii. Rozważania na temat fizycznych podstaw zjawisk decydujących o istnieniu żywych organizmów, mimo ze powstały na niemal dziesięć lat przed odkryciem struktury DNA, pozostają do dziś podstawową lekturą badaczy świata przyrody.

wersja do druku