Strona główna / Literatura polska / Chłopaki w sofixach

Inne książki z tej kategorii

Nie zostawiaj mnie

Grażyna Jeromin-Gałuszka
Cena detaliczna: 39,99 zł

Tureckie nadzieje

Mira Hafif
Cena detaliczna: 39,99 zł

Porzuciłam islam, muszę umrzeć

Marcin Margielewski
Cena detaliczna: 39,99 zł
Chłopaki w sofixach

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7648-626-0
Data wydania: 03.02.2011
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 232
Cena detaliczna: 27,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Ironiczna, bawiąca do łez i szczera aż do bólu opowieść o dorastaniu w PRL-u.

Życie na kieleckim blokowisku upływało na piciu z kumplami, słuchaniu muzyki i podrywaniu dziewczyn. Młodość była tu beztroska, ale kończyła się nagle – bez ostrzeżenia.

Ile kosztowała najtańsza wódka i gdzie można było ją zawsze zdobyć? Skąd się brało bony towarowe, przenoszące do krainy luksusu – Pewexu, i na jaki bajer rwało się laski? Dlaczego wszyscy nosili tureckie kurtki na podpince z misia i dekatyzowane marmurki, a pierwszy ważny wybór życiowy dotyczył dylematu: być punkiem, poppersem czy kujonem?

Tak sobie wyobrażam Kielce, symbol, jako szczyt ohydy,
Jako jakiś Paramount najgorszej małomiasteczkowej brzydy.
A może piękne to jest, ach, miasteczko, ach, i nawet miłe
I niełatwo jest w nim złapać nawet kiłę...

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Do przyjaciół gówniarzy"

Taki świat zapamiętał Benek. Pierwsze miłości, przyjaźnie, szkolne wygłupy, guma Turbo, marzenia o wielkim sukcesie… A potem mur. Niełatwo było uciec z kieleckich bloków. Wciągały człowieka jak bagno, uzależniały jak toksyczna wódka Bałtyk.

To nie jest pamiętnik z okresu dojrzewania ani rozprawa o okropieństwach dyktatury czy grozie stanu wojennego. To opowieść o chłopakach z ferajny, którzy chcieli mieć kasę na przyjemności i słuchać dobrej muzy, a musieli nauczyć się kombinować, jak przetrwać w PRL. Jedni wyszli na ludzi, inni… na spacerniak więzienia na Piaskach, ale wszyscy wiedzieli, że choć ustroje się zmieniają, zasady są niezmienne: nie wolno być kapusiem i frajerem. Zapraszam na podróż do czasów pogardy, w których brakowało wszystkiego, poza godnością, i gdzie jedni udawali, że pracują, a inni, że im za to płacą.
Jakub Porada


Poruszająca i pouczająca opowieść Kuby Porady o Kubie Poradzie jakiego nie znałem. Można się z niej dowiedzieć jak to się stało, że Kuba nie jest dziś ani aktorem, ani muzykiem, ani … bandytą.
Grzegorz Miecugow

Niezwykła lektura: Jakub Porada zapuszcza się w rewiry rzadko, zbyt rzadko eksplorowane przez polską literaturę. Zapełniając tę lukę daje nam narzędzia do bardziej kompletnej, prawdziwszej oceny współczesnej Polski.

Jacek Pałasiński


Jakub Porada, ur. 30 września 1969 w Kielcach, dziennikarz – od 2001 r. związany z TVN24, gdzie prowadzi: Poranek TVN24, Dzień po dniu oraz serwisy informacyjne. Dawniej w TVN24 prowadził magazyn Prosto z Polski oraz magazyn ciekawostek Kalejdoskop. Zaczynał pracę w katowickim ośrodku TVP i w lokalnym Radiu Plus, współpracował również z „Trybuną Śląską” i Radiem Katowice. Jest absolwentem politologii i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz studium wokalno-baletowego. W czasach studenckich występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w musicalach West Side Story, Me and Me Girl, Robber Bridegroom. W latach 80. grał w kapelach punk-rockowych i new romantic. Do dziś komponuje teksty i śpiewa w zespole Lektik. Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Jego motto życiowe brzmi: Dobrze jest znać sonety Szekspira, ale jeszcze lepiej ,,uderzenie z bańki” Grzesiuka.

wersja do druku