Strona główna / Literatura światowa / Casablanka. A życie płynie dalej...

Inne książki z tej kategorii

Syn siodlarza

Kelly Irvin
Cena detaliczna: 39,99 zł

Red, White & Royal Blue

Casey McQuiston
Cena detaliczna: 39,99 zł

Gwiazdka w Lovely Lane

Nadine Dorries
Cena detaliczna: 38,00 zł
Casablanka. A życie płynie dalej...

Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 83-7180-230-7
Tytuł oryginału: As Time goes by: A Novel of Casablanca
Cena detaliczna: 0,00 zł
nakład wyczerpany
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Rick Blaine spojrzał na Louisa Renault.

- Wiesz, Louie, to chyba początek pięknej przyjaźni.

Koniec.

Wyciemnienie.


Wszyscy znają "Casablankę", film-legendę, romans, na którym wychowały się całe pokolenia, uznany niedawno przez amerykańskich filmowców i krytyków za największy film hollywoodzki wszech czasów. Po jego obejrzeniu jednak pozostaje nam pewien niedosyt. Jest tyle pytań, na które brak odpowiedzi ... Czemu Rick Blaine nie może wrócić do Stanów? Jak trafił do Casablanki? I, najważniejsze - co się działo dalej? Jak wyglądała owa "piękna przyjaźń"? Czy Rick i Ilsa spotkali się jeszcze? Co planował Victor Laszlo?

A życie płynie dalej odpowiada na te, i wiele innych pytań. Poznajemy przeszłość bohaterów i dowiadujemy się, co ich spotkało po wyjeździe z Casablanki. Jednocześnie zaś powracamy w świat filmu, świat tak dobrze znany, w którym znajome postaci mieszają się z nowymi, a dawne wątki zyskują nieoczekiwaną kontynuację.

Seans niedługo się zacznie. Zapraszamy!

Więcej o książce:

Ci sami, ale nie tacy sami - Ilsa, Rick, Laszlo - bohaterowie "Casablanki" spotykają się ponownie za sprawą Michaela Walsha! Jego książka jest sequelem głośnego melodramatu, którym od 1942 roku zachwycają się wciąż nowe pokolenia widzów, a krytycy uznają go, obok "Obywatela Kane'a", za najlepszy i najważniejszy film w historii kinematografii Stanów Zjednoczonych.

Pytanie czy kochankowie - grani przez Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman - rozstali się na zawsze, nie jest jedynym, jakie zadaje sobie widz po obejrzeniu "Casablanki". Kiedy pojawiają się napisy końcowe czujemy pewien niedosyt. Z fabuły filmu nie dowiadujemy się ani tego, dlaczego Rick nie może wrócić do swej ojczyzny, do Ameryki, ani jak trafił do Casablanki, ani co planował Victor Laszlo?

Powieść A życie płynie dalej opowiada nie tylko o dalszych losach niemal wszystkich osób występujących w filmie. Poznajemy przeszłość kluczowych postaci, dzięki czemu przestają być ludźmi, którzy przybywają znikąd. Teraz łatwiej jest nam zrozumieć ich decyzje, postawę i życiowe wybory. Michael Walsh wykorzystując informacje, które znalazł w scenariuszu oraz jego pierwowzorze - jednoaktowej sztuce teatralnej (nigdy nie wystawionej na scenie) - stworzył wiarygodne portrety bohaterów.

Akcja filmu rozgrywa się zaledwie w ciągu 3 dni i 2 nocy. W książce poznajemy wydarzenia poprzedzające ten krótki okres, przenosząc się do Nowego Yorku czasów prohibicji i walki gangów, kiedy to Yitzik Baline przemienia się w Ricka Blaine, a Sam Waters, czarnoskóry pianista, staje się jego przyjacielem na dobre i złe.

Przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Pisarz kontynuuje sensacyjny wątek filmu dotyczący walki wywiadów, przenosząc akcję do Londynu. Tam spotykają się ponownie bohaterowie i tam zapadają strategiczne decyzje, które mają wpływ na ich losy. Uczestniczą oni, choć każdy z innego powodu, w zamachu na wysokiego rangą funkcjonariusza nazistowskiego w okupowanej Pradze. Jego nazwisko oraz spiskowców, do których dołączają filmowi bohaterowie, są dobrze znane z historii II wojny światowej. Fikcja literacka miesza się z autentycznymi wydarzeniami, prawdziwi ludzie z wymyślonymi postaciami.

Ale film był także a raczej przede wszystkim opowieścią o miłości dwóch mężczyzn do tej samej kobiety i o jej rozterkach związanych z wyborem między mężem, którego szanowała i podziwiała, a kochankiem, który otworzył przed nią świat innych doznań. Przypadkowe spotkanie Ilsy i Ricka w Casablance udowodniło, że ich uczucie jest nadal silne, i że warto o nie walczyć. W książce Rick z pasywnego, trzymającego się na uboczu i "nie nadstawiającego karku za nikogo" mężczyzny staje się człowiekiem, który zrobi wszystko, żeby obronić i uratować ukochaną kobietę.

W ostatnim rozdziale książki powracamy do Casablanki, do magicznego miasta, które jak klamra spina przeszłość z teraźniejszością - film z powieścią. Podobną rolę odgrywa piosenka "A życie płynie dalej" uwieczniona w tytule. - "Zagraj to jeszcze raz, Sam" - prosi Ilsa pianistę. Powróćmy i my do zaczarowanego świata filmu, który ożywa na kartach tej książki.

Michael Walsh przez 16 lat pracował jako krytyk muzyczny w magazynie "Time". Obecnie wykłada gościnnie dziennikarstwo na Uniwersytecie w Bostonie. Swoją pierwszą powieść "Exchange Alley" opublikował w wydawnictwie Warner Books, książka tam się tak spodobała, że otrzymał propozycję napisania dalszego ciągu "Casablanki". Sam pisarz nie lubi słowa sequel. Wolałby, żeby "A życie płynie dalej" czytelnicy potraktowali jako rodzaj wariacji na temat "Casablanki".
Anna Gadecka

wersja do druku