Strona główna / / Wywiady / „Muszę latać, bo na ziemi czuję się, jakbym miała związane skrzydła”

Nowości

Opowieść o Kullervo

J.R.R. Tolkien
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zamiana

Robyn Harding
Cena detaliczna: 39,99 zł

Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki

Ian Stewart
Cena detaliczna: 49,90 zł

Zapowiedzi

Incydent

Piotr Borlik
Cena detaliczna: 44,99 zł

Ten czas. Wiersze zebrane

Krzysztof Kamil Baczyński
Cena detaliczna: 69,99 zł

Cieszę się, że moja mama umarła

Jennette McCurdy
Cena detaliczna: 45,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
28.09.2018

„Muszę latać, bo na ziemi czuję się, jakbym miała związane skrzydła”

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Marią Nurowską autorką książki "Pamiętnik znaleziony w Katyniu".

Janina Antonina Lewandowska, córka generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, była jedyną kobietą zamordowaną przez Sowietów w Katyniu. Jej przedwojenne losy i długo nierozwikłaną zagadkę śmierci opisuje w najnowszej powieści Maria Nurowska.

Newsweek: Kiedy pierwszy raz usłyszała pani o Janinie Lewandowskiej?

Maria Nurowska: Zetknęłam się z jej nazwiskiem, gdy miałam 12 lat. Był rok 1956, z sowieckich łagrów wrócił właśnie przyjaciel mojego ojca. I to on opowiadał, że w Kozielsku, w obozie polskich jeńców, którzy potem trafili do Katynia, była jedna kobieta – silny duch, wszyscy się do niej garnęli, młodzi i starzy przychodzili po trochę pociechy. Mówił o niej: Matka Boska Kozielska. To mi utknęło w pamięci, bo Katyń był w naszym domu świętością.

Okazało się, że to Janina Antonina Lewandowska.Jedna z dwóch córek generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego.

I to córka nieodrodna, podobnie jak on trudna. Całe życie żyli do siebie w kontrze. W domu w Batorowie pod Poznaniem ciągle wybuchały między nimi konflikty. Janka była prekursorką polskiego feminizmu, już w wieku kilkunastu lat wiedziała, że chce żyć po swojemu. Natomiast generałowi marzyło się, że wtłoczy ją w rolę dobrej żony i matki. Janka zabrała się więc z domu, a kiedy generał przestał ją finansować, zdecydowała się zarabiać sama.

Występując na scenie kabaretu!

To właśnie kabaret był największym punktem spornym pomiędzy nią a ojcem. Proszę sobie wyobrazić – córka generała, przywódcy powstania wielkopolskiego, wyprowadza się z domu i zostaje artystką. Występami zarabia na życie - skandal! Od Frani, ich gospodyni, dowiedziałam się, że ojciec wysyłał nawet swoich szpiegów na jej występy. Przychodzili potem do garderoby i napominali, że plami honor rodziny. Lewandowska, jak na tamte czasy, była szalenie nowoczesną kobietą, która chciała żyć na swoich warunkach. Społeczeństwo międzywojennej Polski w ogóle tego nie rozumiało.

Skąd wzięła się jej pasja do latania? Już w gimnazjum zainteresowała się szybownictwem, potem skokami ze spadochronem...

Lewandowska mówiła Frani: „Muszę latać, bo na ziemi czuję się, jakbym miała związane skrzydła”. Dzięki szybowcom poznała swojego późniejszego męża, Mieczysława Lewandowskiego, który był jej instruktorem. Ale jeśli chodzi o lotniczą pasję, Janka nie była w rodzinie pierwsza. Jej brat również był pilotem, skończył szkołę lotniczą w Dęblinie. Tej pasji do latania też nie do końca rozumiał ojciec kawalerzysta.

Chyba nie do końca rozumiał też mąż. Lewandowska była pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości pięciu kilometrów. Mieczysław uważał to za niepotrzebne narażanie życia.

Choć sam był lotnikiem! Uważał, że skok ze spadochronem to coś, co w razie niebezpieczeństwa ma ratować życie, ale nie rozumiał, jak na własne życzenie można się narażać. Janka miała na to prostą odpowiedź – to moment wolności, zanim rozwinie się czasza spadochronu, to jest się jakby samemu w kosmosie. Mąż twardo stąpał po ziemi, ona szybowała w chmurach.

Wojna ich rozdzieliła. On przedostał się do Francji i Wielkiej Brytanii, walczył w Dywizjonie 307. Ona trafiła do obozu w Kozielsku. Jako jedyna kobieta.

Kiedy tylko się okazało, że jest w obozie, poprosili ją do siebie generałowie i powiedzieli wprost: musisz nosić mundur. Mężczyźni są różni, szczególnie w takiej masie, mundur ma cię chronić.

Chronił?

Na pewno pomógł. Myślę jednak, że sam mundur to byłoby za mało. Swoje zrobiły tu silna osobowość, charakter. To dzięki temu została - o czym wiemy - obozowym autorytetem. Tak ważnym, że w kozielskim obozie została promowana na podporucznika lotnictwa. Pełnoprawnego żołnierza. Z drugiej strony - wiadomo ze wspomnień - miała tę kobiecą rękę. A gdy kobieta przykłada rękę na ranę, wtedy mniej boli.

To stąd jej przydomek? Matka Boska Kozielska?

Kiedy jednemu z żołnierzy nogę przygniotło drzewo, to ona przy nim czuwała, załatwiła mu kule. Musimy też pamiętać, że była bardzo religijna. W kuchni, gdzie sama się zgłosiła do pracy, wypiekała opłatek na sprawowane potem sekretnie w obozie nabożeństwa.

Wprowadzała do obozowego życia trochę normalności?

Też musimy powiedzieć, że nie wszystkich tam pochłaniał marazm. W obozie organizowano wykłady, działał klub brydżowy. Lewandowska śpiewała więźniom tak dobrze znane ze sceny kabaretowej piosenki Ordonki. Jaki to musiał być tam oddech!

Nie myśli pani, że ten sam mundur, który pozwolił jej w obozie przetrwać, w końcu przyczynił się do jej śmierci?

Oni wszyscy tam przez ten mundur zginęli. Ale proszę pamiętać, że Rosjanie – choć Lewandowska przedstawiła się fałszywym nazwiskiem – wiedzieli, kogo trzymają w obozie. Kiedy jeden z oficerów, Zarubin, wzywał ją na przesłuchania, dokładnie wiedział, że ma przed sobą córkę Dowbora-Muśnickiego. Tego samego, który nienawidził Rosjan, przestrzegał dzieci przed tą sowiecką zarazą i pisał we wspomnieniach, że nie ustanie, dopóki jej nie wypleni.

Zdawała sobie sprawę, jaki może być jej koniec?

Nikt tam nie zdawał sobie z tego sprawy. Może ich wymienią na sowieckich jeńców? Może wyślą na wschód? Jeszcze kiedy jechali do Katynia, sprawdzali, w którą stronę jedzie pociąg – może do Polski? Nie wiedzieli, co ich czeka, nawet gdy byli już w Katyniu, a Sowieci kazali oddawać im zegarki.

Minęło ponad pół wieku, nim dowiedzieliśmy się dokładnie, co stało się z Lewandowską.

Jej zwłoki - jedyne kobiece - zostały odnalezione przez Niemców jeszcze w 1943 roku, ale nie ujawniono tego. Dwa lata później czaszka Janiny Lewandowskiej, wraz z sześcioma innymi, trafiła do Wrocławia, w ręce prof. Bolesława Popielskiego. Ale tę tajemnicę profesor zdradził dopiero w 1997 roku. Tłumaczył, że najpierw bał się NKWD, a potem komunistycznych władz. Ciągle niepojęte jest dla mnie, że zwlekał z tym tak długo. I dopiero badania DNA potwierdziły, że to Janina Lewandowska. Wtedy też pochowano ją w rodzinnym grobie, przy ojcu. Proszę sobie wyobrazić – kiedy chciałam już o Lewandowskiej pisać, nie wiedziałam, że jej szczątki są w ogóle w Polsce.

W posłowiu wspomina pani, że temat Lewandowskiej był może dla pani najtrudniejszy. Dlaczego?

Widzi pan... My wiemy, co się stało w Katyniu. Ilu oficerów było w obozie, jak tam trafili, jak zostali rozstrzelani... Ale to dla nas ludzie anonimowi. A nagle, dzięki ich zapiskom, na które trafiłam podczas pracy nad książką, weszłam w cały ten świat.

Czytając o tym, jak grali w karty, przygotowywali jedzenie, zabijali czas czy organizowali obozowe msze, ja już znałam ich koniec. Oni go nie znali. Im częściej do tych wspomnień wracałam, tym bardziej mnie to bolało i tym mocniej przemawiał do mnie obraz jednej, jedynej w obozie kobiety, o której w obozowych dziennikach pisali „lotniczka”.

To, co się dzieje z pamięcią o niej, uważam - również jako kobieta - za upokarzające. Choć Lewandowska sama była żołnierzem i odgrywała w kozielskim obozie tak ważną rolę, zwykło się pamiętać tylko o oficerach mężczyznach. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni. A co do samego zamieszania ze zmianą nazwy ulicy, myślałam ostatnio, co by w tej sytuacji zrobiła sama Janka.

Co?

Przyszłaby, zabrała tablicę z nazwą pod pachę i poszła w swoją stronę. Taka właśnie była.


żródło: www.newsweek.pl

wersja do druku