Strona główna / Literatura polska / Windziarz Pana Boga

Aktualności

23.03.2018

Magdalena Kuydowicz w Gdańsku

W piątek 23 marca o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kuydowicz, autorką komedii kryminalnej "Stało się". Spotkanie odbędzie się w Empiku Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzkiej 141 w Gdańsku.

Wywiady

22.01.2018

Magdalena Kuydowicz: „Pochodzę z rodziny pożeraczy książek”

Magdalena Kuydowicz od wielu lat związana jest z telewizją. Obecnie, od dekady – z redakcją TVN Style. I chociaż opublikowała dwa poradniki i rozmowę rzekę z Magdaleną Witkiewicz, „Stało się” jest jej debiutem prozatorskim.

Posłuchaj i zobacz

16.03.2018

"Intymne życie zwierząt"

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci? 13 marca ukazała się książka "Intymne życie zwierząt. Zapraszamy do lektury!

Bestsellery

TOP 20

  1. Ogień i furia. Biały Dom Trumpa Michael Wolff
  2. Zbyt piękne Olga Rudnicka
  3. Pięć lat kacetu Stanisław Grzesiuk

Windziarz Pana Boga

Andrzej Szmilichowski

Leonard Neuger

Opowiadania staroświeckie

Ambicją Szmilichowskiego nie jest opisanie świata, takim jakim on dla większości czytelników jest. Nie przeczy on, rzecz jasna, że Wiedeń jest i leży w Wiedniu, że są wsie na Kaszubach, że istnieje Sztokholm, ludzie itp. Jego realizm polega nie na zaprzeczeniu temu wszystkiemu, tylko na rozwinięciu. Owszem, to wszystko, co uważamy za rzeczywistość, istnieje. Ten czas, do którego przywiązujemy aż taką wagę, istnieje. Ale nie jest ani jedyne ani najważniejsze. To są tylko nasze rachuby, złudzenia, prześlepienia. 

Polacy rozmawiają w zaświatach z Indianami bez problemów językowych, kontakt z Kaszubami z XVII wieku jest możliwy, przesłuchania zapewne prowadzone byłyby po niemiecku. To należy do porządku jego świata, podkreślam: to świat porozumienia. Możnaby powiedzieć, że to są opowiadania niesamowite, w których niesamowitość jest niemożliwa. Jak to jest w ogóle możliwe? 

Myślę, że są to opowiadania staroświeckie: starszego, miłego pana, który jest dobry i naprawdę lubi ludzi. Prawda, w jego opowiadaniach wspomina się rzeczy straszne: tortury, samobójstwa, rzezie (w pięknej przypowieści o Piekle). Ale góruje nad tym niejawne przekonanie o tym, że mamy gdzieś wpisane poczucie dobra. Dlatego w najciekawszym opowiadaniu właściwie Genesis odbywa się zawsze, na naszych oczach: Bóg stwarza wciąż dziewczynę i chłopaka, po przeanieleniu następuje przeczłowieczenie. I wszystko zaczyna się od początku: od jabłka podanego przez Ewę. Ale i to nieprawda: początku u Szmilichowskiego nie ma i nie ma końca. Jest wielki przepływ dobrych energii, nawet z Piekła można się wydostać, a śmierć jest zaledwie jeszcze jedną emigracją, gdzie, jak myślał kiedyś Swedenborg, zaprząta nas to, co w życiu.... 

Są to opowiadania staroświeckie w znaczeniu sposobu opowiadania: Szmilichowski sięga po utrwalone i bezpieczne sposoby opowiadania, pisze ładną polszczyzną o świetnym rytmie zdania. Pisze jasno i przejrzyście. Poza tym pisze zabawnie, jest tam dużo mądrości, której podstaw filozoficznych czy światopoglądowych nie musi się z autorem dzielić, i poczucia humoru. To jest proza łagodna, bo mówi o potrzebie łagodności i dobra na świecie tym i każdym innym. Polecam ją, działa jak healing. 

Fragment przemówienia prof. Leonarda Neugera z Uniwersytetu Sztokholmskiego podczas spotkania autorskiego Andrzeja Szmilichowskiego w Konsulacie RP w Sztokholmie, 27 maja 2008.