Strona główna / Literatura polska / Windziarz Pana Boga

Aktualności

23.03.2018

Magdalena Kuydowicz w Gdańsku

W piątek 23 marca o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kuydowicz, autorką komedii kryminalnej "Stało się". Spotkanie odbędzie się w Empiku Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzkiej 141 w Gdańsku.

Wywiady

22.01.2018

Magdalena Kuydowicz: „Pochodzę z rodziny pożeraczy książek”

Magdalena Kuydowicz od wielu lat związana jest z telewizją. Obecnie, od dekady – z redakcją TVN Style. I chociaż opublikowała dwa poradniki i rozmowę rzekę z Magdaleną Witkiewicz, „Stało się” jest jej debiutem prozatorskim.

Posłuchaj i zobacz

16.03.2018

"Intymne życie zwierząt"

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci? 13 marca ukazała się książka "Intymne życie zwierząt. Zapraszamy do lektury!

Bestsellery

TOP 20

  1. Ogień i furia. Biały Dom Trumpa Michael Wolff
  2. Zbyt piękne Olga Rudnicka
  3. Pięć lat kacetu Stanisław Grzesiuk

Windziarz Pana Boga

Andrzej Szmilichowski

Małgorzata Szafrańska

Windziarz Pana Boga

Chcesz zobaczyć, co jest pod podszewką rzeczywistości, za rogiem świata? Winda zatrzymuje się na kolejnym piętrze, twoim piętrze – wysiadka, nikt ci nic nie będzie tłumaczył, a już zwłaszcza autor. Autor, którego też zaskakują niektóre opowiadania, prowadzą na przynęcie paradoksu, żeby w końcu wypchnąć w filozoficzny bezkres. Bezkres wypchnięcia, czytelniku, czeka i ciebie po lekturze tej niecodziennej książki, która – jak kiedyś opowiadania Hoffmanna czy Poe – mówi, że wędrujesz po linie między światem a jego znaczeniem, między tym co wiesz a tym co wie o tobie. O tobie Hoffmann ani Poe nie pisali – Szmilichowski przeciwnie. Bo wie, że żyje w czasach zarazy, że nie ma już czasu na literaturę, która nie ratuje duszy.

Autor dał się wcześniej poznać jako opowiadacz metafizycznych historii, wymagających od czytelnika napiętej uwagi i odporności na wstrząsy. W najnowszej książce, strona po stronie, buduje świat powszednich sytuacji, które w pewnych okolicznościach objawiają swą nieoczywistość. Te okoliczności, wyzwalające prawdziwy sens zdarzeń, mogą zaistnieć w każdej chwili, niezależnie od zainteresowanych osób. Bohaterowie Szmilichowskiego, często zdezorientowani tym, co się wydarza, brną jednak dalej przez tajemnicę. Nie rozwiązują na ogół zagadki. Na tym polega urok tych opowiadań, lekkich jak poruszenie powiek, że zabierając sprzed oczu świat, nie wstawiają w to miejsce niczego. Niepokoją. W wartkich kaskadach dialogów bohaterowie z niemałą uporczywością przebijają się przez pozór stereotypów. Niektóre utwory pokazują w poincie błysk wygranej, inne otwierają pytania. Tych drugich jest więcej.

Co zatem kryje się pod podszewką oczywistości? Autor poprzestawiał drogowskazy i już wiemy, że nie tędy droga. Ale którędy? Windziarz Pana Boga to nie tylko chwila świetnej lektury, ale też niezły kuksaniec w bok: nie śpij, jest winda!