Strona główna / Autorzy / Ursula K. Le Guin

Aktualności

23.03.2018

Magdalena Kuydowicz w Gdańsku

W piątek 23 marca o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kuydowicz, autorką komedii kryminalnej "Stało się". Spotkanie odbędzie się w Empiku Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzkiej 141 w Gdańsku.

Wywiady

22.01.2018

Magdalena Kuydowicz: „Pochodzę z rodziny pożeraczy książek”

Magdalena Kuydowicz od wielu lat związana jest z telewizją. Obecnie, od dekady – z redakcją TVN Style. I chociaż opublikowała dwa poradniki i rozmowę rzekę z Magdaleną Witkiewicz, „Stało się” jest jej debiutem prozatorskim.

Posłuchaj i zobacz

16.03.2018

"Intymne życie zwierząt"

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci? 13 marca ukazała się książka "Intymne życie zwierząt. Zapraszamy do lektury!

Bestsellery

TOP 20

  1. Ogień i furia. Biały Dom Trumpa Michael Wolff
  2. Zbyt piękne Olga Rudnicka
  3. Pięć lat kacetu Stanisław Grzesiuk
Ursula K. Le Guin

Ursula Kroeber, ur. 21 października 1929 r. w Berkeley w stanie Kalifornia, po mężu Le Guin. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach intelektualnych, tłumaczących szczególne zainteresowania i tematykę wielu jej utworów. Bardziej dociekliwi badacze historii rodziny autorki Lewej ręki ciemności, Kotolotków i słynnej teatrologii Ziemiomorza wykryli polską gałąź jej drzewa genealogicznego.

Praprababką Ursuli Le Guin jest mianowicie Paulina Kraków (Radziejowska z domu), niewiasta wielce zasłużona dla rozwoju polskiego feminizmu: redagowała pierwsze nad Wisłą pismo tylko dla pań - "Pierwiosnek". Jeden z synów Pauliny - Ludwik Stanisław Kraków - wyemigrował po powstaniu styczniowym do Stanów Zjednoczonych. Jego prawnuczka Ursula, jak wyznała w jednym z wywiadów, zakochała się w Polsce, kiedy miała 16 lat. Zainteresowała się wtedy polską historią i literaturą, a w zestawie jej lektur znalazł się m.in. Pan Tadeusz. 

Bez wątpienia Ursula K. Le Guin jest żywą legendą. Przez znawców i miłośników fantasy jest wymieniana jednym tchem obok Johna Ronalda Reula Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego. Jej utwory stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej, analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. To dzięki niej i Tolkienowi teoretycy i krytycy literatury zaczęli traktować fantastykę poważnie. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów dla wykonawców muzyki Została uhoronowana wszelkimi, możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą i Hugo na czele.

Dear My Polish Friends:

I am always glad to hear from the country of my mother's forefathers! We don't know when they came to America, but their name here was Kracaw, and that tells us where they came from.

I was most fortunate in my first Polish translator, Stanislaw Baranczak, and I feel lucky too that the science fiction of Stanislaw Lem was so well translated into English, so that I could read and enjoy it. And even back when the Iron Curtain was there, I often heard from my readers in Poland - particularly in Gdansk - so that I have always felt the connection was strong and warm.

With all good wishes - long live the Imagination!

Ursula K. Le GuinKsiążki tego autora:

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula K. Le Guin

Czarnoksiężnik z Archipelagu (audiobook CD)

Ursula K. Le Guin

Cztery drogi ku przebaczeniu

Ursula K. Le Guin

Dary

Ursula K. Le Guin

Grobowce Atuanu

Ursula K. Le Guin

Inny wiatr

Ursula K. Le Guin

Kotolotki

Ursula K. Le Guin

Kotolotki z wizytą u mamy

Ursula K. Le Guin

Lewa ręka ciemności

Ursula K. Le Guin

Malafrena

Ursula K. Le Guin

Miasto złudzeń

Ursula K. Le Guin

Opowiadanie świata

Ursula K. Le Guin

Opowieści orsiniańskie

Ursula K. Le Guin

Opowieści z Ziemiomorza

Ursula K. Le Guin

Opowieści z Ziemiomorza (audiobook CD)

Ursula K. Le Guin

Planeta wygnania

Ursula K. Le Guin

Rybak znad Morza Wewnętrznego

Ursula K. Le Guin

Świat Rocannona

Ursula K. Le Guin

Sześć światów Hain

Ursula K. Le Guin

Tehanu

Ursula K. Le Guin

Urodziny świata

Ursula K. Le Guin

Wracać wciąż do domu

Ursula K. Le Guin

Wszystkie strony świata

Ursula K. Le Guin

Ziemiomorze

Ursula K. Le Guin