Strona główna / Biografie, wspomnienia / Niezłomne serce. Jane Austen. Biografia

Inne książki z tej kategorii

Jesteś wędrówką

Paulina Młynarska
Cena detaliczna: 36,00 zł

Harry. Biografia

Katie Nicholl
Cena detaliczna: 29,90 zł

Rozmowy

Wojciech Młynarski
Cena detaliczna: 39,90 zł
Niezłomne serce. Jane Austen. Biografia

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 83-7255-448-X
Tytuł oryginału: Obstinate Heart. Jane Austen. A Biography
Cena detaliczna: 21,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Małgorzata Kicana
Życie autorki Dumy i uprzedzenia czy Rozważnej i romantycznej wielu osobom zapewne mogłoby wydać się monotonne. W istocie, Niezłomne serce najlepiej jest czytać równolegle z powieściami pisarki, gdyż właśnie w nich zawarła ogromną część swego życia - choć należy zauważyć, że jej bohaterkom na ogół szczęściło się lepiej.
Jako siódme z ośmiorga dzieci dobrze urodzonego, lecz zubożałego pastora anglikańskiego Jane Austen szybko zrozumiała, co to znaczy być bezposażną panną, czyli znajdować się w położeniu, z którego wyjściem było jedynie małżeństwo. Ale Jane nie chciała wyjść za mąż bez miłości - i tym samym skazała się na wieczną samotność.
Biografia, której autorką jest Valerie Grosvenor Myer, wiernie przekazuje szczegóły życia pisarki - jej związki z rodziną i przyjaciółmi, nieustające kłopoty finansowe i nieliczne radości, związane przede wszystkim z sukcesem wydawniczym. Lecz Niezłomne serce jest czymś więcej; starannie analizując obyczaje i maniery dziewiętnastowiecznej Anglii, biografka dobitnie ukazuje nam, jakie znaczenie dla ówczesnych kobiet miało małżeństwo i poczucie bezpieczeństwa.
Dzięki listom, dziennikom i wspomnieniom rodziny nieco kolczasta lecz ciepła osobowość Jane Austen jawi się nam bliska jak pod lupą; i teraz, dwieście lat później zaczynamy trochę lepiej rozumieć tę pełnokrwistą, niezwykle utalentowaną kobietę, której dzieła oczarowują nas do dzisiaj.

wersja do druku