Strona główna / Literatura faktu, historia / Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania

Inne książki tego autora

Hitler. Biografia

Peter Longerich
Cena detaliczna: 99,90 zł

Goebbels. Apostoł diabła

Peter Longerich
Cena detaliczna: 89,00 zł

Himmler. Buchalter śmierci

Peter Longerich
Cena detaliczna: 89,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę

Sarah Gristwood
Cena detaliczna: 49,90 zł

Ogień i furia. Biały Dom Trumpa

Michael Wolff
Cena detaliczna: 42,00 zł

Chcę wierzyć w waszą niewinność

Magda Louis
Cena detaliczna: 36,00 zł
Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8123-134-3
Tytuł oryginału: Wannseekonferenz: Der Weg zur "Endoeśsung"
Data wydania: 22.02.2018
Format: 150mm x 211mm
Liczba stron: 232
Cena detaliczna: 39,90 zł Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Bartosz Nowacki

20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn – byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS – spotkało się w luksusowej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee. Piękno architektury i krajobrazu dramatycznie kontrastowało z celem ich spotkania. W przejętej przez SS i służącej jako dom gościnny willi zebrano się, by obradować nad „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Jak dokumentuje zachowany protokół, precyzyjnie ustalono, kto będzie podlegać eksterminacji oraz w jaki sposób należy tego dokonać. Piętnastu mężczyzn, spośród których dziesięciu ukończyło studia wyższe, a ośmiu miało tytuł doktorski, dyskutowało w idyllicznym otoczeniu nad projektem w zaangażowany, rzeczowy i fachowy sposób. Nikt nie zakwestionował jego założeń, zakładających wymordowanie jedenastu milionów ludzi.
W swojej najnowszej książce Peter Longerich, jeden z najbardziej cenionych historyków zajmujących się narodowym socjalizmem, pokazuje, dlaczego konferencja w Wannsee odgrywa kluczową rolę w historii Holocaustu. W swojej analizie oraz jasnej interpretacji protokołu udaje się mu precyzyjnie zrekonstruować proces decyzyjny, który doprowadził do wymordowania europejskich Żydów, oraz ukazać w nowym świetle motywy sprawców.

Ze znawstwem i znajomością szczegółów Longerich prowadzi czytelnika w mroczny świat potwornych zamiarów zbrodni pośrodku drugiej wojny światowej.
"Süddeutsche Zeitung"

Peter Longerich to jeden z najlepszych znawców Trzeciej Rzeszy i Holocaustu.
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"

Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Pracował w monachijskim Institut für Zeitgeschichte, Fritz Bauer Institut i Center for Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego i dyrektorem Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History. Dotychczas w Polsce ukazały się jego biografie Heinricha Himmlera ("Himmler. Buchalter śmierci"), Josepha Goebbelsa ("Goebbels. Apostoł diabła") oraz Hitlera ("Hitler. Biografia").

wersja do druku