Strona główna / / Aktualności / Grzesiuk bez cenzury - spotkanie w Faktycznym Domu Kultury

Nowości

Czas ukradziony

Chloé Duval
Cena detaliczna: 34,00 zł

Zacisze 13. Powrót

Olga Rudnicka
Cena detaliczna: 33,00 zł

Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat

Ian Stewart
Cena detaliczna: 45,00 zł

Zapowiedzi

Alvin Czeladnik

Orson Scott Card
Cena detaliczna: 39,90 zł

Dziewczyna z kabiny numer 10

Ruth Ware
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pożegnalne przyjęcie

Anna Fredriksson
Cena detaliczna: 38,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Splątane korzenie Virginia C. Andrews
  2. Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska Remigiusz Grzela
  3. Dwie rodziny Joanna Miszczuk
08.01.2018

Grzesiuk bez cenzury - spotkanie w Faktycznym Domu Kultury

Z okazji pierwszego wydania "Pięć lat kacetu" bez skreśleń i cenzury w czwartek 1 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie na spotkanie z udziałem członków rodziny Stanisława Grzesiuka, jego przyjaciół i wielbicieli.


Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński - dziennikarz "Gazety Wyborczej". W programie występ Janka Młynarskiego, który zagra na oryginalnej bandżoli Pana Stanisława i zaśpiewa jego piosenki!

O książce:

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

wersja do druku