Strona główna / Literatura faktu, historia / Ceausescu. Piekło na ziemi

Inne książki z tej serii

Beria. Oprawca bez skazy

Françoise Thom
Cena detaliczna: 99,00 zł

Pol Pot. Pola śmierci

Philip Short
Cena detaliczna: 69,90 zł

Bormann. Pierwszy po bestii

Volker Koop
Cena detaliczna: 49,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Konferencja w Wannsee. Droga do ostatecznego rozwiązania

Peter Longerich
Cena detaliczna: 39,90 zł

Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce

Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Cena detaliczna: 36,00 zł

Uprowadzona przez Boko Haram

Assiatou , Mina Kaci
Cena detaliczna: 34,00 zł
Ceausescu. Piekło na ziemi

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8069-430-9
Tytuł oryginału: NICOLAE CEAUSESCU. EINE BIOGRAPHIE
Data wydania: 18.08.2016
Format: 165mm x 240mm
Liczba stron: 448
Cena detaliczna: 55,00 zł Seria: Oblicza zła
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Joanna Czudec
W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu.
Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.

Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.


Czy w Europie mogłoby istnieć państwo podobne do Korei Północnej? Jak najbardziej! Rumunia Nicolae Ceaușescu była bliźniaczo podobna do tej azjatyckiej satrapii. Okrutny terror, obozy koncentracyjne, totalna inwigilacja obywateli i zatrważająca nędza. A do tego kuriozalny kult jednostki. Ceaușescu kazał nazywać się "Synem słońca" i "Miodem świata", najmniejsza krytyka dyktatora była karana śmiercią. Podczas gdy jego poddani żyli w warunkach urągających wszelkim standardom – on opływał w luksusy. Po Bukareszcie jeździł rolls-royce’em, w swoich willach miał złote krany. Biografia Ceaușescu pióra Thomasa Kunzego to fascynująca, a zarazem wstrząsająca lektura.
Piotr Zychowicz

Thomas Kunze pokazał, w jaki sposób półanalfabeta po czterech klasach podstawówki zdobył wielką władzę i uwierzył, że jest bogiem.
„Adevarul”, Bukareszt


Thomas Kunze – niemiecki historyk, absolwent uniwersytetów w Lipsku i Jenie. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Owidiusza w Konstancy. Od 2002 r. związany z Fundacją im. Konrada Adenauera. Autor licznych publikacji historycznych o Niemczech, krajach Europy Wschodniej oraz Rosji.

Patroni:
dorzeczy.jpg    historia_do_rzeczy.jpg    histmag.jpg

wersja do druku